*Στον πρώτο γύρο: Ζανκτ Πάουλι – Σάλκε 3-1

*Στο Κύπελλο: Ζανκτ Πάουλι – Σάλκε 1-1 (2-1 παρ.)

*GG στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΣΑΛΚΕ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-0) από το Μαγδεμβούργο. Τα γκολ πέτυχαν Νιακά (17′), Ελ Χανκουρί (35′ πεν.) και Ίτο (45+2′).

Μη καταφέρνοντας να περιορίσει το Μαγδεμβούργο στο πρώτο ημίχρονο, η Σάλκε δέχτηκε τρία γκολ πριν την ολοκλήρωση αυτού που, ουσιαστικά, έβαλαν τέλος στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Παρουσιάστηκε πιο απειλητική στο δεύτερο χωρίς, ωστόσο, να αλλάζει κάτι στη ροή της αναμέτρησης.

Άμεση επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τους “βασιλικούς μπλε” που γνώρισαν μία ήττα σε πέντε εντός έδρας αγωνιστικές από το Αμβούργο (2-0) στις 20 Ιανουαρίου. Στις υπόλοιπες σημείωσαν τρεις νίκες με μηδέν παθητικό και μία ισοπαλία. Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 7 Μαΐου 2022 για να βρούμε την τελευταία φορά που επικράτησαν της Ζανκτ Πάουλι (3-2 εντός).

ΣΑΛΚΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΖΑΝΚΤ ΠΑΟΥΛΙ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (4-3) της Χόλσταϊν Κίελ. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Αφολαγιάν (10′, 36′) και Χαρτέλ (34′), μείωσε ο Ματσίνο στο 53′. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μετκάλφε έκανε το 4-1, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν Μις (65′) και Μπέρνχαρντσον (82′).

Την αποτελεσματικότητά της εκμεταλλεύτηκε η πρωτοπόρος Ζανκτ Πάουλι στην έδρα της Χόλσταϊν Κίελ. Σκόραρε τέσσερις φορές σε πέντε ευκαιρίες on target κι έπαιξε πίσω από την μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο, αυξάνοντας τη μεταξύ τους διαφορά στους έξι βαθμούς.

Πέμπτη νίκη σε έξι αγωνιστικές για τους “πειρατές”, διάστημα στο οποίο γνώρισαν τη μοναδική φετινή ήττα τους από το Μαγδεμβούργο (1-0 εκτός) στις 10 Φεβρουαρίου. Στις τρεις τελευταίες επισκέψεις τους στην έδρα της Σάλκε ηττήθηκαν ισάριθμες φορές: Πανηγύρισαν την τελευταία και μοναδική νίκη τους εδώ και 73 χρόνια σε αυτή στις 6 Μαΐου 1951 (2-1). Εξέτισε ο Σάαντ.