* 27η αγωνιστική.

* Μοναδική τους συνάντηση την τελευταία δεκαετία, το παιχνίδι του πρώτου γύρου, στο οποίο η Μόλενμπεκ επικράτησε με 2-1 στη Λέουβεν (06/08).

Δείτε όλες τις νόμιμες στοιχηματικές εταιρίες

ΜΟΛΕΝΜΠΕΚ

Προηγούμενο ματς: Ήττα με 3-1 εκτός έδρας από την Γκενκ. Προηγήθηκε μόλις στο 2’ με τον Κάρλος Αλμπέρτο, δέχτηκε ανατροπή από Αροκοντάρε (21’), Όγεν (35’) και Ζετσίρι (90’+2).

Ήθελε κάτι καλύτερο στο ντεμπούτο του Ιρλ στον πάγκο, δεν τα κατάφερε. Στην αρχή της επανάληψης έδειξε διάθεση να ισοφαρίσει, έχασε μια ευκαιρία, αλλά από ‘κει και μετά η Γκενκ έχασε σωρεία ευκαιριών μέχρι να κάνει το 3-1, το οποίο ακόμα και ως σκορ κρίνεται πολύ δίκαιο.

Πρώτο εντός με τον Γάλλο τεχνικό και υπάρχει η ελπίδα πως θα συνδυαστεί και με την πρώτη νίκη, ή έστω με τον πρώτο του βαθμό. Το έχει απόλυτη ανάγκη να αποφύγει την ήττα, αν χάσει, θα της ξεφύγει η Λέουβεν με διαφορά δύο νικών κι αυτό θα είναι μεγάλο πρόβλημα για εκείνη, θα της καταστήσει ακόμα πιο δύσκολο το να ξεφύγει από την τελευταία τετράδα της βαθμολογίας που οδηγεί στα πλέι άουτ.

“Είχα μια εβδομάδα περισσότερη δουλειάς συγκριτικά με το προηγούμενο παιχνίδι κι αυτό μου επέτρεψε να αρχίσω να περνάω τα μηνύματα μου προς τους παίκτες. Το κυριότερο στοίχημα για μένα είναι να βρω την κατάλληλη χημεία για την ομάδα, υπάρχουν όμως και κάποια λάθη που έγιναν με την Γκενκ, τα οποία δεν πρέπει να επαναληφθούν” ανέφερε στις τελευταίες του δηλώσεις ο Ιρλ.

Τραυματίστηκε και τέθηκε νοκ άουτ ο βασικός στόπερ Σαρ, εξέτισε ο Σαμπάιο.

Μόλενμπεκ Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα τελευταία 9 παιχνίδια, έχει πάρει μόνο 1 ισοπαλία, πριν από 3 αγωνιστικές, από τη Σταντάρ Λιέγης εντός (2-2).

* Τρέχει σερί με 5 over 2,5, τα 4 συνδυασμένα με G/G.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΛΕΟΥΒΕΝ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη εντός με τη Σαρλερουά χωρίς σκορ. Η Σαρλερουά αγωνίστηκε με δέκα παίκτες όλο το δεύτερο ημίχρονο, λόγω αποβολής του χαφ Καμαρά.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν πιο ενδιαφέρον, αμφότερες είχαν περισσότερη κινητικότητα. Στην επανάληψη η αντίπαλος ήταν αναγκασμένη να αλλάξει προσέγγιση, της έκλεισε όλους τους διαδρόμους και της επέτρεψε να δημιουργήσει ελάχιστες ευκαιρίες, καμία καθαρή για γκολ.

Η ισοπαλία δεν άλλαξε κάτι, εξακολουθεί να βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού στη βαθμολογία όσον αφορά τα πλέι άουτ. Η λύση είναι μία για να ξεφύγει από τη συγκεκριμένη κατάσταση, να πάρει τη νίκη επί της Μόλενμπεκ, να αποκτήσει σημαντική διαφορά από την ομάδα των Βρυξελλών και να πιάσει τη Σταντάρ Λιέγης σε βαθμούς, έστω και προσωρινά, αφού θα έχει ματς περισσότερο.

Προβληματισμένος ο Όσκαρ Γκαρθία όσον αφορά το παιχνίδι με την ομάδα από την πρωτεύουσα. “Είναι πολύ δύσκολο να εκτιμήσουμε πώς θα παρουσιαστεί η Μόλενμπεκ, διότι έχει αλλάξει πρόσφατα προπονητή. Εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να επικεντρωθούμε σε αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς, έτσι είμαι βέβαιος ότι θα πάρουμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα” σημείωσε ο Ισπανός.

Έξω για το υπόλοιπο της σεζόν ο εξτρέμ Εντρί, ο οποίος εγχειρίστηκε στον αστράγαλο.