24η Αγωνιστική

* Over 2.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Αργεντινής

ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Εστουδιάντες. Ο Μαλκόρα έχασε πέναλτι για την Σεντράλ στο 56ο λεπτό.

4ο σερί παιχνίδι δίχως νίκη (0-3-1) για την “κανάγια”, απέτυχε να σκοράρει στα τρία εξ αυτών, με αποτέλεσμα να χάνει έδαφος στην κούρσα για τα διεθνή εισιτήρια του 2024.

Άδικο για τις δύο επιθέσεις το 0-0 της Τετάρτης, οι δύο ομάδες έδωσαν καλό ρυθμό στο ματς και είχαν σημαντικές ευκαιρίες να βρουν δίχτυα. Καλύτερη στο πρώτο μέρος η Εστουδιάντες, μετά την ανάπαυλα η Σεντράλ ανέβασε στροφές, αλλά έπεσε πάνω σε έναν “ζεστό” κίπερ που έβγαλε και πέναλτι!

“Είναι άδικο αυτά που ζητάνε από την ομάδα. Αξίζει σεβασμό η φετινή πορεία της Σεντράλ, παρόλο που δεν έχουμε πάντα σταθερή απόδοση”, δήλωσε ο κόουτς Ρούσο μετά το τελευταίο παιχνίδι.

Δίχως νέα προβλήματα η σημερινή αποστολή, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Χιακόνε (μέσος), Μοντόγια (μέσος), Κάντια (φορ).

ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΣΕΝΤΡΑΛ ΚΟΡΔΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Νιούελς. Ο Γκόνι άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό και ο Γκάμπα το διαμόρφωσε στο 85’.

Εντυπωσιακό για τα δεδομένα της το σερί που έχει χτίσει η “φεροβιάριο”, την Παρασκευή κράτησε ανέπαφη την εστία της για 4η φορά στα 5 τελευταία ματς και το αήττητο έφτασε στο 3-4-0. Εξασφαλισμένη στην τρέχουσα καμπάνια, χτίζει μία σημαντική διαφορά και στην ειδική βαθμολογία υποβιβασμού.

Παιχνίδι αναμονής (32% κατοχή) έκανε και απέναντι στη Νιούελς, στάθηκε αρκετά τυχερή στην επικράτησή της. Γλίτωσε σε γρήγορη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων νωρίς, αλλά στη δεύτερη απειλή της από κόρνερ προηγήθηκε. Ο κίπερ Μανσίγια έκανε σημαντικές επεμβάσεις πριν και μετά την ανάπαυλα, άντεξε στην πίεση του δευτέρου μέρους και βρήκε γκολ εξασφάλισης με σουτ λίγο κάτω από την σέντρα!

Με τις ίδιες σταθερές απουσίες τραυματιών ταξίδεψε στο Ροσάριο, μοναδική αξιόλογη αυτή του Μπενίτες (αρ. μπακ).