* Αήττητη η Πιαστ στα 6 τελευταία μεταξύ τους (4-2-0).

* Στον 1ο γύρο (26/08): Πιαστ – Ρουχ 0-0

* Δείτε όλα τα προγνωστικά στοιχήματος σήμερα

ΡΟΥΧ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Γιαγκελόνια. Ο Σζέπαν (41’) άνοιξε το σκορ για την Ρουχ, ο Ιμάθ (90+7’) ισοφάρισε για τη Γιαγκελόνια.

Εξαιρετική η εμφάνιση του περασμένου Σαββάτου στο αφιλόξενο Μπιαλίστοκ, πόνεσε πολύ η ισοφάριση στο φινάλε, με την οποία έμεινε δίχως νίκη στην Ekstraklasa από τα τέλη Ιουλίου! Με ρεκόρ 0-12-8 έκτοτε!

Άψογο το τακτικό πλάνο, κράτησε δίχως ευκαιρία για 96 λεπτά την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος, που στα 10 προηγούμενα εντός έδρας είχε σκοράρει 27 φορές! Η Ρουχ προηγήθηκε με εντυπωσιακή εκτέλεση του στράικέρ της σε αντεπίθεση, ο οποίος έχασε τη μία από τις δύο μεγάλες ευκαιρίες της στο δεύτερο ημίχρονο. Πίεσε η Γιαγκελόνια στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν είχε λύσεις στο τελευταίο τρίτο, πριν το βολέ σε στατικό, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

“Η περίληψη του αγώνα είναι η σιωπή στα αποδυτήρια. Αυτή η σιωπή, αυτή η δυσαρέσκεια στα αποδυτήρια είναι μεγάλη. Πιστεύω ότι πολλές ομάδες θα μπορούσαν να κάνουν τα πάντα για να πάρουν έναν βαθμό στο Μπιαλίστοκ, αλλά εμείς δεν είμαστε καθόλου ικανοποιημένοι με αυτόν τον βαθμό.” δήλωσε ο κόουτς Νιετζβιέτζ.

Επέστρεψαν στο προηγούμενο οι τραυματίες Μονέτα (μέσος), Μπούχαλικ (κίπερ), μοναδική απουσία πλέον ο τραυματίας Ποντσάφσκι (μέσος).

ΡΟΥΧ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΙΑΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Ρακόβ. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Χουκ (26’), Τζερβίνσκι (49’), Φέλιξ (68’).

Θριαμβευτικός ο προημιτελικός Κυπέλλου της Τρίτης για την Πιαστ, με την πιο πλήρη εμφάνιση ολόκληρης της σεζόν. Πήρε εκδίκηση από την πρωταθλήτρια για την πρόσφατη πρωταθληματική ήττα κι έφτιαξε την ψυχολογία της μετά το άσχημο ξεκίνημα στο 2024.

Παράλληλα έδειξε ότι αδικεί τον εαυτό της με τη μέχρι τώρα πορεία στην Ekstraklasa, όπου είναι στο μόλις +3 από την επικίνδυνη ζώνη, παρότι έχει γνωρίσει τις λιγότερες ήττες (4) κι έχει τη 2η καλύτερη άμυνα (20 γκολ παθητικό)!

Απέναντι στην Ρακόβ οι επιθετικοί της ήταν ξανά αναποτελεσματικοί, αλλά έδωσαν τη λύση τα στόπερ της με τα δύο πρώτα γκολ του αγώνα.

“Η ομάδα χρειαζόταν μια νίκη για να επικυρώσει τη δουλειά της. Η Ρουχ είναι από τις ομάδες που βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση εδώ και καιρό. Ωστόσο, είναι σαφές ότι μετά τη διακοπή έχει ενθουσιασμό κι ενέργεια στο παιχνίδι της.”δήλωσε ο κόουτς Βούκοβιτς

Διαθέσιμος και πάλι ο Πιασέτσκι (φορ) που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής απέναντι στην Ρακόβ, μοναδική καταγεγραμμένη απουσία η μακροχρόνια του Μούχα (μέσος).