* Αήττητη η Μπασακσεχίρ στα 11 τελευταία μεταξύ τους (8-3-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΡΙΖΕΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Αντάλιασπορ.

Βελτιωμένη η εμφάνιση για την ομάδα της Ριζούντας στην επιστροφή της από τη διακοπή των εθνικών ομάδων, άδικη και για τις δύο ομάδες η “λευκή” ισοπαλία της περασμένης Κυριακής στην Αττάλεια, αφού χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Η Ρίζεσπορ είχε δοκάρι νωρίς στο ματς μετά από λάθος στο build up των γηπεδούχων, η Αντάλιασπορ απάντησε με τρεις ευκαιρίες, δύο σε ροή αγώνα, πριν οι φιλοξενούμενοι ξοδέψουν τετ α τετ αντεπίθεσης, ξανά από λάθος στην κυκλοφορία.

Με ευκαιρία της Ρίζεσπορ (από κόρνερ) ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, αμφότερες απείλησαν ξανά σε δεύτερο χρόνο από στατικές φάσεις, για να κλείσει το παιχνίδι με δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες της Αντάλιασπορ.

Ικανοποιημένος για την εμφάνιση των παικτών του στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης δήλωσε ο κόουτς Παλούτ.

Για το σημερινό παιχνίδι δεν μπορεί να υπολογίζει στους βασικούς Τοπτσιού (στόπερ), Πάλα (μέσος) που συμπλήρωσαν κάρτες. Τραυματίες οι Χόγιερ (αρ. μπακ), Αζουμπουίκε (αμ. χαφ), Μαρί (φορ).

ΡΙΖΕΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 6 τελευταία εκτός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Πεντίκσπορ. Ο Αμπεΐντ (12’) άνοιξε το σκορ για την Μπασακσεχίρ και ο Γιαρντιμτσί (36’) ισοφάρισε για την Πεντίκσπορ. Οι Φιγκεϊρέδο (49’), Λίμα (59’), Πιόντεκ (63’) σκόραραν για τους γηπεδούχους στο β’ ημίχρονο.

Νίκη-ανάσα πέτυχε η απογοητευτική Μπασακσεχίρ που παραμένει εντός επικίνδυνης ζώνης. Τη Δευτέρα “ξεμπούκωσε” απέναντι στη νεοφώτιστη, πετυχαίνοντας το 1/3 των τερμάτων της στην φετινή Super Lig μέσα σε μία ώρα αγώνα!

Ανακάτεψε ξανά την τράπουλα ο κόουτς Ατάν, τον βοήθησε η διακοπή να σουλουπώσει το ρόστερ του και ο πειστικός τρόπος που ήρθε η επικράτηση προσφέρει ένεση αυτοπεποίθησης στο γκρουπ.

Αξιοποίησε το δυνατό της ξεκίνημα στο ματς, αλλά ξόδεψε σημαντικές ευκαιρίες για να “καθαρίσει” από νωρίς τη νίκη. Δίχως να έχει απειληθεί νωρίτερα, ισοφαρίστηκε μετά από ένα ερασιτεχνικό λάθος στο build up και στο κλείσιμο του ημιχρόνου γλίτωσε την ανατροπή σε κόρνερ. Ανασυντάχθηκε στην ανάπαυλα, έκανε νέο δυνατό μπάσιμο σε ημίχρονο και σε μεταβάσεις ολοκλήρωσε το “καρέ”

“Είμαστε επιτέλους χαρούμενοι μετά το τέλος ενός αγώνα. Δουλέψαμε διαφορετικά στη διακοπή, δεν πιστεύαμε ότι θα χάναμε τόσους βαθμούς. Είναι μία διαδικασία για να δημιουργήσουμε το παιχνίδι που θέλουμε να παίξουμε.” δήλωσε ο κόουτς Ατάν.

Στα αγωνιστικά νέα, τραυματίες είναι οι Ντένις (εξτρέμ), Ζις (εξτρέμ), Ιέ (στόπερ), Σενγκεζέρ (κίπερ), αμφίβολος ο Άλεκσιτς (μέσος).