* Over 2.5 τα 6/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Ρίγα μετρά 9 σερί νίκες επί της Μέττα, ενώ είναι αήττητη στα 33 τελευταία μεταξύ τους (28-5-0).

* Στον 1ο γύρο (21/04): Μέττα – Ρίγα 1-2

ΡΙΓΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Τούκουμς. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Μούσκια (6’), Ρέζγκα με πέναλτι (10’) και Τάιβο (58’).

3η διαδοχική νίκη (με 10 γκολ ενεργητικό) μέσα σε 10 ημέρες πέτυχαν οι πρωτευουσιάνοι, εύκολο εξελίχθηκε το έργο τους στο μεσοβδόμαδο παιχνίδι και με αήττητο σερί 7 αγώνων (5-2-0) διατηρήθηκαν στο -5 από την κορυφή.

Δυνατό το μπάσιμο της Ρίγα στο παιχνίδι της Τετάρτης, δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης από τον ντεφορμέ αντίπαλο. Μέσα από ωραία συνεργασία πήρε γρήγορο προβάδισμα και μέσα στο πρώτο 10λεπτο κέρδισε πέναλτι (χέρι) για το 2-0 που απλοποίησε την κατάσταση.

Εύκολη η ακόλουθη διαχείριση, στο ρελαντί βρήκε και τρίτο γκολ με κάθετο παιχνίδι από τον στράικερ που πέρασε ως αλλαγή. Είχε στιγμές και για μεγαλύτερο σκορ.

ΡΙΓΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΜΕΤΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-6) από την Ρίγας Σκόλα. Σκόρερ των φιλοξενούμενων Ενζί (3’), Λίπουζεκ με πέναλτι (18’), Ντεοκλεσιάνο (30’), Ντιομαντέ (41’), Μάρες (49’), Εντζίκι (61’).

Οδυνηρό το μεσοβδόμαδο παιχνίδι για τη Μέττα, ποδοπατήθηκε από την πρωτοπόρο και περσινή πρωταθλήτρια, για να συμπληρώσει “καρέ” αγώνων δίχως νίκη (0-2-2) και να μειωθεί η διαφορά (+3) από την επικίνδυνη ζώνη.

Απόλυτο αφεντικό από το πρώτο λεπτό στο ματς της Τετάρτης η Ρίγας Σκόλα, σε κόρνερ πήρε γρήγορο προβάδισμα και δεν κοίταξε πίσω. Έδειχνε να δημιουργεί και να σκοράρει κατά βούληση, με πέναλτι έγινε το 0-2 και με βολίδα μετά από στατικό το 0-3. Χάθηκαν μεγάλες ευκαιρίες ενδιάμεσα, τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο, ουδέποτε βρήκε αντίδραση μέσα στο ματς η Μέττα.