*Δεύτερο παιχνίδι για τα πλέι-οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση που το συνολικό σκορ του “ζευγαριού” είναι ισόπαλο, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Επιτρέπεται η είσοδος σε φιλάθλους με πιστοποιητικό εμβολιασμού. Κοντά στους 7.000 θεατές θα βρεθούν στο γήπεδο.

*Στο πρώτο παιχνίδι (ΠΑΟΚ – Ριέκα 1-1): Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο τέταρτο, δεν απείλησε όμως σοβαρά την αντίπαλη εστία, η απόδοσή του έπεσε στη συνέχεια, η Ριέκα βρήκε χώρους να γίνει επικίνδυνη και με ωραίο σουτ του Λεπινίτσα πήγε με το προβάδισμα στην ανάπαυλα (33’). Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές στο δεύτερο 45λεπτο, έχασε σημαντικές ευκαιρίες να φέρει νωρίτερα το ματς στην ισορροπία, απέφυγε τελικά την ήττα με αυτογκόλ στο 90’+4’ (21-5 οι τελικές, 66-34 η κατοχή, 17-3 τα κόρνερ).

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΡΙΕΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ (Κροατία, 97)

Κρατούσε μέχρι το τελευταίο λεπτό τη νίκη στα χέρια της την περασμένη εβδομάδα, αλλά δεν άντεξε στην πίεση του ΠΑΟΚ και από μια στημένη φάση δέχθηκε την ισοφάριση (αυτογκόλ του 20χρονου αμυντικού Γκάλετσιτς). Η Ριέκα έχασε -με λίγα λόγια- την ευκαιρία να φύγει μ’ ένα σημαντικό διπλό απ’ τη Θεσσαλονίκη και να έχει την πολυτέλεια να παίξει στον αγώνα ρεβάνς και για την ισοπαλία. Έβαλε δύσκολα στην ελληνική ομάδα, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε δύσκολες στιγμές και θα ήταν άδικο να κερδίσει. «Ο στόχος είναι σαφής, η πρόκριση της ομάδας. Πιστεύουμε στους εαυτούς μας και στο γεμάτο μας γήπεδο όλα είναι πιθανά. Στόχος μας είναι η πρόκριση στους ομίλους», είπε ο κόουτς Τόμιτς.

Σε ό,τι αφορά τις υποχρεώσεις της εντός συνόρων, η Ριέκα επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές και την περασμένη Κυριακή επικράτησε δύσκολα με 2-1 της Σίμπενικ εντός έδρας. Κακή εμφάνιση, δεν άξιζε να κερδίσει, περισσότερο απειλήθηκε (7-19 οι τελικές προσπάθειες), είχε την τύχη με το μέρος της και πήρε τη νίκη με ανατροπή.

Επιστροφή στις νίκες μετά το εκτός έδρας 3-3 με τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ και το εκτός έδρας 1-0 απ’ την Όσιγιεκ, “τρέχει” ρεκόρ 3-1-1 μετά το πέρασμα πέντε αγωνιστικών και βρίσκεται στο -3 απ’ την κορυφή έχοντας ματς λιγότερο απ’ τις Χάιντουκ Σπλιτ και Όσιγιεκ. Στα καθαρά αγωνιστικά, παραμένουν εκτός ο γκολκίπερ Λάμπροβιτς, ο στόπερ Χ. Σμόλτσιτς και ο ταλαντούχος εξτρέμ Μούριτς. Σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι επιστρέφει ο φορ Ντρμιτς.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 κόντρα στη Σίμπενικ. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 47’, ισοφάρισε με πέναλτι του Ντρμιτς στο 64’, έκανε την ανατροπή με τον Μπούτσνια στο 77’.

Ριέκα Στατιστικά

*G/G τα 5/6 πρόσφατα παιχνίδια (δες το στην Stoiximan).

*Under 2.5 τα 7/10 τελευταία ματς.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΠΑΟΚ ΑΝΑΛΥΣΗ (Ελλάδα, 104)

Ήθελε πολύ να κερδίσει και να πάει με προβάδισμα πρόκρισης στη ρεβάνς ο ΠΑΟΚ, ωστόσο ήταν απίστευτα άστοχος στην τελική προσπάθεια, δικαιώθηκε στο φινάλε για την επιμονή του και έσωσε την παρτίδα σε… νεκρό χρόνο. Χωρίς ιδέες στο παιχνίδι του στο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο 45λεπτο, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και λυτρώθηκε από στημένη φάση στις καθυστερήσεις.

Με την εμφάνιση του στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ έδειξε ό,τι είναι καλύτερη και ποιοτικότερη ομάδα απ’ τη Ριέκα και πηγαίνει στην Κροατία για να τα παίξει όλα για όλα με στόχο να βρεθεί στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ. Η ευρωπαϊκή διάκριση είναι πρωταρχικός στόχος της χρονιάς για τον δικέφαλο, αυτό έχει τονίσει σε δηλώσεις και ο κόουτς Λουτσέσκου, ενδεχόμενος αποκλεισμός θα βαρύνει το κλίμα στις τάξεις της ομάδας. Δεν είχε τελικά υποχρεώσεις στη Σούπερλιγκ, το πρωτάθλημα αναβλήθηκε και ξεκινάει μέσα Σεπτέμβρη.

«Είναι ένα άλλο παιχνίδι, διαφορετικό. Το πιο σημαντικό για μένα, είναι οι παίκτες που θα μπουν στο γήπεδο να παρουσιαστούν αποφασισμένοι. Να “πεθάνουμε» για την πρόκριση. Δείξαμε ότι είμαστε μια καλή ομάδα, δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, αλλά πρέπει να αποφύγουμε τα εύκολα λάθη”, είπε ο Λουτσέσκου στη συνέντευξη Τύπου.

Σε μεταγραφικό επίπεδο, ο ΠΑΟΚ απέκτησε απ’ τη Μίντλεσμπρο τον φορ Άκπομ, ο οποίος επιστρέφει στους “ασπρόμαυρους” με τη μορφή δανεισμού. Επίσης, βρίσκεται κοντά στον αριστερό μπακ Σίντκλεϊ (δανεικός από Ντιναμό Κιέβου) και στον εξτρέμ Μιτρίτα (δανεικός από Νιου Γιορκ Σίτι), αμφότεροι αναμένονται σήμερα στη Θεσσαλονίκη. Στο αγωνιστικό κομμάτι, νέο πρόβλημα ο μπακ Ροντρίγκο, το κενό του θα καλύψει ο Λούκας Τέιλορ. Δεν υπολογίζονται επίσης ο στόπερ Ίνγκαστον και ο φορ Ολιβέιρα και ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Ζίβκοβιτς.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ριέκα στο πρώτο παιχνίδι. Η Ριέκα προηγήθηκε με τον Λεπινίτσα στο 33’, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 90’+4’.