35η αγωνιστική

*Μία φορά έχουν αναμετρηθεί στο παρελθόν.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Σριούσμπερι-Ρέντινγκ 3-2.

ΡΕΝΤΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Πορτ Βέιλ, στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Γουίνγκ στο 76’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Κνιμπς στο 83’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τη Ρέντινγκ. Είχε τον έλεγχο του αγώνα, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στην επανάληψη. Αμυντικά απειλήθηκε ελάχιστα, διατηρώντας με άνεση το μηδέν παθητικό.

Η νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής της αύξησε τις πιθανότητες για παραμονή και σήμερα θέλει να αποσπάσει ένα αντίστοιχο αποτέλεσμα, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας. Είναι ανεβασμένη αυτή την περίοδο, εξαιρετική επιθετικά, σκοράρει ασταμάτητα, όμως δυσκολεύεται στα περισσότερα παιχνίδια της να κρατήσει ανέπαφη την εστία της. Στο +5 από την 21η Τσέλτεναμ, έχοντας όμως και δύο αγωνιστικές παραπάνω από εκείνη.

Ρέντινγκ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΡΙΟΥΣΜΠΕΡΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Γουίγκαν με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 34ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σκόραρε ο Σμιθ στο 57’.

Θετικά στοιχεία άφησε παρά την ήττα της η Σριούσμπερι. Δημιούργησε ευκαιρίες, απείλησε με ελάχιστες από αυτές και δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Η άμυνά της δέχθηκε πίεση, στην οποία εν τέλη υπέκυψε λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, δεχόμενη το καθοριστικό γκολ.

Να ξεφύγει από τα διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα του τελευταίου διαστήματος είναι ο στόχος της, αλλά το έργο της αναμένεται αρκετά δύσκολο. Είναι μεν μαχητική, το απέδειξε σε όλες τις αναμετρήσεις της αυτή την περίοδο, όμως η αστάθειά της στα μετόπισθεν δεν της έχει επιτρέψει να αποσπάσει όσα θετικά αποτελέσματα ιδανικά θα ήθελε. Δυσκολεύεται στις εξόδους της, μετράει μόλις μία νίκη στις πέντε πρόσφατες (1-1-3), με 4 γκολ ενεργητικό και 6 παθητικό.