*Η Λοριάν επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ρεν.

*Στον πρώτο γύρο: Λοριάν – Ρεν 2-1

Δείτε όλα τα παιχνίδια στο κουπόνι παμε στοιχημα

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Λε Πουί, για το κύπελλο. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Τεατέ (9′) και Μπουριζό (πεν. 49′, 82′), δεχόμενη προσωρινά τη μείωση σε 1-2 στο 61ο λεπτό.

Με εμφατικό τρόπο πανηγύρισε την πρόκριση της στα ημιτελικά του κυπέλλου, η Ρεν. Πιο συγκεκριμένα, την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν φιλοξενήθηκε από τη Λε Πουί, της τέταρτης κατηγορίας, κόντρα στην οποία επικράτησε με 1-3.

Αγωνίστηκε με ορισμένες αλλαγές στη σύνθεση της, δεδομένης και της διαφοράς δυναμικής ανάμεσα στις δυο πλευρές. Δεν έπιασε το μέγιστο της απόδοσης της, όμως και πάλι ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε σε μια απολύτως δίκαιη νίκη, παρότι δέχθηκε προσωρινά τη μείωση σε 1-2, σε ένα αρκετά ανοιχτό ματς ανάμεσα τους.

Περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στην επόμενη φάση τώρα, που θα προκύψει από το ζευγάρι Παρί Σεν Ζερμέν – Νις. Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα τώρα, έρχεται από ένα αήττητο σερί οκτώ αγωνιστικών, με 6/8 νίκες, μετά και το εκτός 1-1 με την Παρί Σεν Ζερμέν. Έχει μειώσει τώρα στον πόντο τη διαφορά της από την εξάδα, που οδηγεί στην Ευρώπη. Πήρε τη νίκη στα 4/5 τελευταία εντός της στη διοργάνωση, έχοντας και μια ήττα.

Εξέτισε την τιμωρία του ο Αζόρ Ματουσίβα, που εκτός απροόπτου θα πάρει και πάλι θέση στο αρχικό σχήμα. Γνώριμα τα υπόλοιπα αγωνιστικά προβλήματα.

Ρεν Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Ναντ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 49ο λεπτό.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των τεσσάρων αγώνων πρωταθλήματος για τη Λοριάν, στο οποίο και είχε 3/4 νίκες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεζίς Λε Μπρι υποδέχθηκε τη Ναντ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Κακό ποιοτικά το μεταξύ τους παιχνίδι, με ελάχιστες αξιόλογες στιγμές και από τις δυο πλευρές. Έχασε τεράστια ευκαιρία στο ξεκίνημα, με τον Μπαμπά να αστοχεί σε τετ α τετ, ενώ στα καπάκια χρειάστηκε δυο καλές αποκρούσεις του Εμβογκό. Κάτι που δεν κατάφερε να κάνει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, “πληρώνοντας” κατά κύριο λόγο τα κενά στην άμυνα της. Αν και είχε αρκετό χρόνο μπροστά της, δεν κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Πρώτη απώλεια μετά τις τρεις διαδοχικές νίκες επί των Μετς (1-2 εκτός), Ρεμς (2-0 εντός) και Στρασμπούργκ (1-3 εκτός). Παραμένει έτσι σε ισοβαθμία με τη Μονπελιέ στην 15η θέση, κόντρα στην οποία υστερεί ωστόσο και είναι εντός επικίνδυνης ζώνης. Πήρε το διπλό και στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους της.

Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο Άλφρεντ Γκομίς, καθώς αγωνίζεται εδώ ως δανεικός από τη Ρεν.