*Πλέι-οφ προβιβασμού στην Πρέμιερσιπ. Ημιτελικός, επαναληπτικός αγώνας, σε περίπτωση ισοπαλίας του συνολικού σκορ θα ακολουθήσει παράταση και να χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη Σεντ Τζόνστον ή τη Ρος Κάουντι.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Πάρτικ Θιστλ-Ρέιθ Ρόβερς 1-2.

ΡΕΙΘ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Πάρτικ Θιστλ με σκορ 1-2, στα πλαίσια των ημιτελικών για τα πλέι-οφ ανόδου στην Πρέμιερσιπ. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπράουν στο 22’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Βάουγκαν στο 40’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Άλστον στο 72’.

Αποτελεσματική εμφάνιση και σημαντικό προβάδισμα για τη Ρέιθ Ρόβερς. Μπήκε δυνατά και εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας ασφαλές κεφάλι στο σκορ. Στην επανάληψη δέχθηκε έντονη πίεση, στην οποία υπέκυψε, χωρίς όμως αυτό να της στερήσει τη νίκη.

Παραμένει αήττητη εδώ και πέντε ματς, έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της στα τέσσερα από αυτά (3-2-0). Δείχνει να είναι σε καλή κατάσταση, δεν την πτόησε η αγωνιστική απραξία που είχε μετά την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και σήμερα έχει μια σημαντική ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στο τελικό των πλέι-οφ. Σύμμαχος η έδρα και το κοινό της, καθώς και το υπέρ της 1-2 του πρώτου αγώνα, το οποίο μπορεί να της δώσει χώρους κατά τη διάρκεια του ματς, προκειμένου να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Ρέιθ Ρόβερς Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 πρόσφατα ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια.

ΠΑΡΤΙΚ ΘΙΣΤΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Ρέιθ Ρόβερς με σκορ 1-2, στα πλαίσια των ημιτελικών για τα πλέι-οφ ανόδου στην Πρέμιερσιπ. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπράουν στο 22’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Βάουγκαν στο 40’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Άλστον στο 72’.

Πάλεψε η Πάρτικ Θιστλ, αλλά δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στο πρώτο παιχνίδι. Κακό πρώτο ημίχρονο, υπέκυψε με τεράστια ευκολία στους φιλοξενούμενους, μένοντας αρκετά πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη αύξησε την πίεσή της, βρήκε δίχτυα, αλλά δεν μπόρεσε στη συνέχεια να πάρει κάτι παραπάνω από το ματς.

Να ανατρέψει το εις βάρος της 1-2 καλείται σήμερα, απέναντι σε μια ομάδα που δεν έχει καταφέρει μέχρι στιγμής να την κερδίσει φέτος (0-2-3). Φυσικά το έργο της είναι δύσκολο και μόνο που θα αγωνιστεί μακριά από το γήπεδό της, αν και έχει αποδείξει πως είναι ιδιαίτερα μαχητική ακόμα και σε τέτοια παιχνίδια. Συνηθίζει να βρίσκει δίχτυα και αυτό είναι ίσως το θετικότερο στοιχείο της, αλλά από την άλλη σπάνια κρατάει ανέπαφη την εστία της. Αναμένεται να ψάξει το γρήγορο γκολ που θα φέρει το συνολικό σκορ στα ίσα, όμως αν δεν γίνει αυτό, τότε θα αναγκαστεί να παίξει ακόμα πιο ανοιχτά, πράγμα που μπορεί να προκαλέσει κινδύνους για την άμυνά της.