*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 5/5 τελευταία ματς.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Πάρτικ Θιστλ-Ρέιθ Ρόβερς 2-2.

ΡΕΙΘ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Ινβερνές με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον ΜακΚάϊ στο 61’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Βάουγκαν στο 86’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Γκούλαν με πέναλτι στο 90+4’.

Καλή εμφάνιση και σημαντικό τρίποντο για τη Ρέιθ Ρόβερς. Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, στη συνέχεια πίεσε έντονα και κατάφερε να το ανατρέψει, στις καθυστερήσεις.

Ακόμα ένα πιο δύσκολο παιχνίδι είναι προ των πυλών, αφού υποδέχεται την ανεβασμένη και πάντα επικίνδυνη Πάρτικ Θιστλ. Παραμένει σε τρομερή κατάσταση, διατηρείται μια «ανάσα» από την κορυφή και έχει σταθερά ρυθμό σε όλες τις αναμετρήσεις της. Σκοράρει με συνέπεια, την ώρα που αμυντικά είναι μονίμως επιρρεπής, με αποτέλεσμα να δέχεται εξίσου γκολ.

Ρέιθ Ρόβερς Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 πρόσφατα ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

ΠΑΡΤΙΚ ΘΙΣΤΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Ερντριεόνιανς με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Ντίακ στο 7’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με το αυτογκόλ του Φόρνταϊς στο 37’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ουάτσον στο 54’.

Η αποτελεσματικότητα έκανε τη διαφορά για την Πάρτικ Θιστλ. Μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ, ενώ πήρε ασφαλές προβάδισμα λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Στην επανάληψη μείωσε το ρυθμό της, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται, μειώνοντας.

Την ευκαιρία να μειώσει την απόστασή της από τη 2η θέση έχει σήμερα, αλλά για να το πετύχει θα χρειαστεί να περάσει από την έδρα της Ρέιθ Ρόβερς. Είναι ανεβασμένη, έχει βρει ρυθμό και σκοράρει σχεδόν μόνιμα στις αναμετρήσεις της, όμως παραμένει τρομερά ασταθής στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να είναι λίγες οι περιπτώσεις στις οποίες δεν δέχεται γκολ.