1η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα. Από κάθε όμιλο προκρίνεται στον επόμενο γύρο η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση. Η δεύτερη παίζει μπαράζ, με ομάδα που θα τερματίσει τρίτη στο Λιμπερταδόρες.

*Διεξάγεται σε υψόμετρο 1.854 μέτρα.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες.

ΡΕΑΛ ΤΟΜΑΓΙΑΠΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Σαν Αντόνιο Μπούλο Μπούλο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο τέταρτο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 35′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται οκτώ λεπτά αργότερα. Με δέκα παίκτες έμειναν οι γηπεδούχοι στο 58′.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Ρεάλ Τομαγιάπο, μετά από τρία παιχνίδια, στα οποία και είχε μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Το βράδυ του Σαββάτου, η ομάδα του Κριστιάν Αράν φιλοξενήθηκε από τη Σαν Αντόνιο Μπούλο Μπούλο, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-0. Δέχθηκε και τα τρία τέρματα σε ένα τραγικό για την ίδια πρώτο ημίχρονο, στην πορεία απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και παρότι είχε ευκαιρίες, δεν κατάφερε να πετύχει κάτι.

Μετά και από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα, παραμένει στους οκτώ βαθμούς στις επτά πρώτες στροφές στο Απερτούρα της Βολιβίας. Πραγματοποιεί το ντεμπούτο της στους ομίλους του Κόπα Σουνταμερικάνα, έχοντας αποκλείσει στα πέναλτι τη Χόρχε Βιλστερμάν, στον προκριματικό γύρο.

Ρεάλ Τομαγιάπο Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΤΕΛΦΙΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Ντεπορτίβο Κουένκα, για το πρωτάθλημα. Αμφότερες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, με τους γηπεδούχους να χάνουν και πέναλτι στο 71ο λεπτό.

Μακριά από τις επιτυχίες παραμένει εδώ και τρία παιχνίδια η Ντελφίν, έχοντας δυο ισοπαλίες και μια ήττα σε αυτά. Το βράδυ της Κυριακής, η ομάδα του Γκιγιέρμο Ντουρό φιλοξενήθηκε από τη Ντεπορτίβο Κουένκα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Αρκετά ισορροπημένο σε γενικές γραμμές το μεταξύ τους, με την ίδια να γλιτώνει τα χειρότερα στο 71′, όταν και η αντίπαλος της έχασε πέναλτι.

Με μόλις πέντε βαθμούς στα έξι πρώτα παιχνίδια της εκεί, παραμένει αρκετά χαμηλά και καλείται να βγάλει άμεση αντίδραση. Δίνει το παρών στους ομίλους του Σουνταμερικάνα για πρώτη φορά, μετά από τις δυο αποτυχημένες προσπάθειες της (2022, 2023). Ξεκίνησε και φέτος από τα προκριματικά, όπου και συνέτριψε με 2-5 τη Ντεπορτίβο Κουένκα.