ΡΑΘΙΝΓΚ ΝΤΕ ΦΕΡΟΛ - ΛΕΓΚΑΝΕΣ Προγνωστικά

* 2ος γύρος του κυπέλλου. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

* Έχουν συναντηθεί μόνο 1 φορά την τελευταία δεκαετία, πριν από δύο εβδομάδες για το πρωτάθλημα στην έδρα της Λεγάνες, έμειναν ισόπαλες με 2-2.

ΦΕΡΟΛ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 5-4 εντός την Αλμπαθέτε. Δέχτηκε πρώτη γκολ από τον Φουστέρ (4’), η αντίπαλος έμεινε με δέκα παίκτες (20’), ισοφάρισε με τον Σενιέ (30’). Με το 1-1 πήγαν στην ανάπαυλα, ροντέο στην επανάληψη με την ίδια να πετυχαίνει άλλα τέσσερα γκολ με χατ τρικ του Μερινο (60’, 80’, 90’+4) και άλλο ένα γκολ από τον Βιθέντε (74’) και την αντίπαλο άλλα τρία με Εσκρίτσε (50’, 90’+9) και Ολαετσέα (75’).

Όλο το παιχνίδι ήταν δύο φάσεις. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο στόπερ Κλεμέντε αποκρούει πάνω στη γραμμή σε φάση για το 4-4, στην επόμενη επίθεση της Φερόλ γίνεται το 5-3 και εκεί το αποτέλεσμα κρίνεται. Κι όλα αυτά προήλθαν από ένα δεύτερο ημίχρονο χωρίς μεσαίες γραμμές σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε περισσότερο με χάντμπολ παρά ποδοσφαίρου.

Στην εξάδα της βαθμολογίας σταθερά, με διαφορά μικρότερη της μιας νίκης, αλλά για μια ομάδα που στόχο έχει μόνο την παραμονή, αυτή η μέχρι στιγμής πορεία είναι πολύ πάνω από τις προσδοκίες όλων.

Το κύπελλο δεν μπορεί να την απασχολεί, αλλά το βλέπει όπως και το πρωτάθλημα, θα μπει για το καλύτερο κι από τη στιγμή που παίζει εντός, θα παλέψει να περάσει και πάλι. Στον προηγούμενο γύρο είχε εντελώς διαφορετική στάση, έβαλε αλλαγές κόντρα στην τέταρτης κατηγορίας Μαρμπέγια, πήγε στην παράταση μετά από 1-1 στην κανονική διάρκεια και εκεί με τον Κριστόβαλ Παράλο να ρίχνει στη μάχη κάποιους βασικούς, πήρε τη νίκη με 3-1.

Επιστρέφει μετά από καιρό ο μπακ Πουμάρ, έξω ο βασικός αριστερός μπακ Ντελγάδο. Από ‘κει και πέρα, δεν είναι απίθανο ο Παράλο να κάνει κάποιες επιπλέον αλλαγές φρεσκαρίσματος.

Φερόλ Στατιστικά

* Αήττητη στα τελευταία 8 παιχνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο, κέρδισε τα 5.

* G/G τα 7/8 ματς που έχει δώσει τον τελευταίο καιρό σε όλες τις διοργανώσεις, πέτυχε πρώτη γκολ στα 5/6 πιο πρόσφατα.

ΛΕΓΑΝΕΣ (Β΄)

Προηγούμενο ματς: Ήττα με 1-0 από τη Σαραγόσα εκτός από το γκολ του Μάικελ Μέσα (39’).

Μπήκε ένα τέλος στο εντυπωσιακό αήττητο σερί που έτρεχε με το 1-0 στη Σαραγόσα. Αυτή τη φορά δεν έκανε καλό παιχνίδι απέναντι σε μια αντίπαλο, η οποία ήταν απλώς καλύτερη και δίκαια της πήρε το σερί. Παρά το γεγονός αυτό παραμένει πρώτη με διαφορά άνω της μιας νίκης, αφού έχασαν και οι Σπόρτινγκ Χιχόν και Βαγιαδολίδ που βρίσκονται από κάτω της.

Το κύπελλο δεν είναι κάτι που την απασχολεί σε πρώτο πλάνο όταν έχει μπροστά της τη μεγάλη πρόκληση της επιστροφής στην Πριμέρα. Παρά το γεγονός αυτό δεν θα αδιαφορήσει, όπως δεν έκανε και στην προηγούμενη φάση κόντρα στην ερασιτεχνική Γερενένσε, της οποίας επιβλήθηκε με “επαγγελματικό” τρόπο, 2-0 εκτός κάνοντας και ροτέισον.

Μοναδικος απών ο μακροχρόνια τραυματίας Ντιγεντίν. Πιθανό το σενάριο να κάνει ξανά ροτέισον ο Μπόρχα Χιμένεθ, ασχέτως αν αυτή τη φορά ο αντίπαλος είναι πολύ πιο ισχυρός από την Γερενένσε.