*Τον όμιλο συμπληρώνουν οι Σπορτίβο Λουκουένο και Μπραγκαντίνο.

*Μία φορά έχουν αναμετρηθεί στο παρελθόν.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Κοκίμπο-Ρασίνγκ Κλουμπ 1-2.

ΡΑΣΙΝΓΚ ΚΛΟΥΜΠ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Μπελγκράνο με σκορ 4-4, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Χάρα στο 9’, όμως ισοφαρίστηκαν από το αυτογκόλ του Λοσάντα στο 12’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Μαρτίνεθ με πέναλτι στο 28’. Το 1-3 πέτυχε ο Σιγκάλι στο 45+2’ και το 1-4 ο Μαρτίνεθ στο 56’. Το 2-4 έκανε ο Τρόιλο στο 77’ και το 3-4 ο Χάρα στο 81’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χάρα πετυχαίνοντας χατ-τρικ στο 85’.

Το τρίποντο μέσα από τα χέρια της έχασε η Ρασίνγκ Κλουμπ. Παρά το γεγονός ότι μπήκε νωθρά και έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, έβγαλε άμεσα αντίδραση, ανατρέποντάς το με σχετική άνεση πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη σκόραρε για ακόμα μία φορά, αλλά στη συνέχεια έβγαλε αδράνεια, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι γηπεδούχοι, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα στα τελευταία λεπτά.

Την επιστροφή της στις νίκες θέλει να πετύχει σήμερα, έχοντας σύμμαχο την έδρα της ύστερα από περίπου δύο εβδομάδες. Παρ’ όλο που είναι μαχητική σε όλες τις αναμετρήσεις της και παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο, δεν έχει καταφέρει στα τελευταία τρία παιχνίδια της να αποσπάσει νικηφόρο αποτέλεσμα, μετρώντας μόλις μία ισοπαλία (0-1-2). Στα θετικά το γεγονός ότι σκοράρει ασταμάτητα, αλλά από την άλλη σπάνιες είναι οι περιπτώσεις στις οποίες δεν δέχθηκε γκολ, με αποτέλεσμα αυτό να της έχει δυσκολέψει αρκετά την προσπάθεια για συγκομιδή βαθμών. Πρωτοπόρος στον όμιλο παρά την ήττα από τη Μπραγκαντίνο, όμως χρειάζεται το τρίποντο σήμερα, ώστε να παραμείνει εκεί.

Ρασίνγκ Κλουμπ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΟΚΙΜΠΟ (ΧΙΛΗ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας λευκή ισοπαλία (0-0) με αντίπαλο τη Σπορτίβο Λουκουένο, στα πλαίσια της φάσης των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν αμφότερες, καμία δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Μέτρια εμφάνιση και ισόπαλο αποτέλεσμα για την Κοκίμπο. Μπορεί να μην είχε την κατοχή της μπάλας, όμως είχε τον πρώτο λόγο στις ευκαιρίες, χωρίς παρ’ όλα αυτά να μπορέσει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η άμυνά της δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση, αφού οι γηπεδούχοι ήταν εντελώς άστοχοι στη τελική τους προσπάθεια.

Όλα για όλα είναι αναγκασμένη να τα παίξει σήμερα, αφού δεν έχει κανένα περιθώριο για απώλεια βαθμών. Βρίσκεται στη 3η θέση του ομίλου, στο -5 τόσο από την 2η Μπραγκαντίνο, όσο και από την 1η Ρασίνγκ Κλουμπ και μόνο με νίκη θα διατηρήσει ζωντανές τις όποιες ελπίδες έχει για πρόκριση. Είναι σε καλή κατάσταση, δεν αγωνίστηκε στο πρωτάθλημα το Σαββατοκύριακο, άρα είναι με γεμάτες «μπαταρίες» και πιθανολογούμε αρκετά καλά «διαβασμένη» ενόψει του σημερινού δύσκολου αγώνα. Συνεπής σε ότι αφορά το σκοράρισμα, λίγες είναι οι περιπτώσεις στις οποίες δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, ενώ από την άλλη δυσκολεύεται στα μετόπισθεν.