* 26η αγωνιστική

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (24/09): Ρουχ – Ρακόβ 3-5

ΡΑΚΟΒ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την LKS Λοτζ. Ο Ραμίρες με πέναλτι (69’) άνοιξε το σκορ για την LKS και ο Παπανικολάου (90+7’) ισοφάρισε για την Ρακόβ.

Με αήττητο σερί 6 αγώνων (3-3-0) στην Ekstraklasa επιστρέφει από τη διακοπή η πρωταθλήτρια, αλλά οι 5 βαθμοί στα τρία κολλητά ταξίδια του Μαρτίου δεν ικανοποίησαν και την κράτησαν στο -4 από την κορυφή.

Αποτυχημένο το ταξίδι στο Λοτζ, όπου η ουραγός της λίγκας είχε γεμάτο δοκάρι νωρίς. Ακολούθως η Ρακόβ ξόδεψε τρεις μεγάλες ευκαιρίες πριν την ανάπαυλα, πιέζοντας πολύ ψηλά στο γήπεδο. Ασφυκτική η πίεσή της και στο ξεκίνημα της επανάληψης, η “κατασκήνωση” στα αντίπαλα καρέ δεν έφερε γκολ και κόντρα στην ροή, με χέρι σε κόρνερ, ήρθε το 1-0 από την άσπρη βούλα. Επιβραβεύτηκε για τα φορτώματα των τελευταίων λεπτών η Ρακόβ, ενώ νωρίτερα η LKS είχε δοκάρι σε μετάβαση για να διπλασιάσει το προβάδισμά της.

Επιστρέφει μετά από 27 ημέρες στην Τσεστόχοβα, όπου με το επιβλητικό 4-0 επί της Λεχ Πόζναν συμπλήρωσε 13 ματς αήττητη (9-4-0) στην Ekstraklasa.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Παπανικολάου (μέσος) επέστρεψε από τον τραυματισμό του στο προηγούμενο, αλλά συμπλήρωσε κάρτες και θα μείνει ξανά εκτός. Παραμένουν τραυματίες οι Ρούντιτς (στόπερ), Γκριζκίεβιτς (στόπερ), Πλάβσιτς (μέσος), Τσεμπούλα (μέσος).

Τραυματίστηκε στο τελευταίο ματς ο επιδραστικός Τούντορ (μπακ/χαφ) και θα απουσιάσει, κοντά στην επιστροφή τους οι Οτιένο (εξτρέμ), Λέντερμαν (μέσος), Λόπεθ (μέσος) που έχουν μπει στις προπονήσεις.

ΡΑΚΟΒ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 7/10 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΡΟΥΧ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Γκόρνικ Ζάμπρζε. Οι Καπράλικ (45+4’), Κοζούκι (81’) σκόραραν για την Γκόρνικ και ο Νοβότνι (86’) μείωσε για την Ρουχ.

Αναλαμπή αποδείχθηκε η πειστική νίκη επί της Πιαστ (3-0) πριν ένα μήνα, ακολούθησαν back to back ήττες που την διατηρούν σε ιδιαιτέρως μειονεκτική θέση για την παραμονή (-6).

Πόνεσε πολύ η τελευταία αποτυχία στο Μεγάλο Ντέρμπι Σιλεσίας της 16ης Μαρτίου, αφενός λόγω της ιδιαίτερης σημασίας του αγώνα, αφετέρου λόγω της καλής εμφάνισης που δεν επιβραβεύτηκε.

Μονοπώλησε τις ευκαιρίες για 48 λεπτά η Ρουχ, τρεις εξ αυτών ήταν πολύ μεγάλες, αλλά πήγε στην ανάπαυλα με την πλάτη στον τοίχο, από ένα έξοχο ατομικό σλάλομ και ασταθή απόκρουση του κίπερ της. Διαφορετικό το σκηνικό στο βροχερό δεύτερο ημίχρονο, η Ρουχ δεν είχε ισορροπία, προειδοποιήθηκε σε μεταβάσεις πριν το 0-2. Σε στατικό μείωσε αργά και δεν καρποφόρησαν τα φορτώματα των καθυστερήσεων.

Με στόχο το πρώτο της διπλό στην Ekstraklasa από το Μάρτιο του 2017 ταξιδεύει στην Τσεστόχοβα, έχει φτάσει τα 18 εκτός έδρας ματς δίχως νίκη (0-8-10).

Δίχως τον τραυματία Σάντλοκ (στόπερ), αλλά με διαθέσιμο τον Ποντσάφσκι (μέσος) που ξεπέρασε τον τραυματισμό του.