* Σημειώθηκε under 2,5 στα δύο από τα δέκα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Μπέρνλι για το πρωτάθλημα.

* Η Μπέρνλι σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΠΡΕΣΤΟΝ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει η Πρέστον στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Πιο συγκεκριμένα αφού επικράτησε της Μπλάκμπερν (2-1 εκτός έδρας) στις 2 του μηνός το συγκρότημα του Γκρέισον γνώρισε την ήττα από τις Φούλαμ (2-1 εντός έδρας) και Μίντλεσμπρο (1-0 εκτός έδρας), ενώ στη συνέχεια μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Μίλτον Κέινς Ντονς (1-1 εντός έδρας) και Μπέρμιγχαμ (2-2 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία μεσοβδόμαδα οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Ντόναλντσον στο 13’. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τα τέρματά τους στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 59’. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 73’ με τον Μπράουνι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο Κάνινγκχαμ. Μόλις μία ήττα γνώρισε η Πρέστον στις επτά τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση. Στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Η Πρέστον υποδέχεται απόψε στην έδρα της την Μπέρνλι στο ντέρμπι του Λανκασάιρ, από το οποίο δεν έχει κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Μπέρμιγχαμ και Πρέστον στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (2-2), στο πλαίσιο της 43ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Πρέστον με αντίπαλο την Μπέρνλι σε όλες τις διοργανώσεις.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΜΠΕΡΝΛΙ

Την ευκαιρία να σκαρφαλώσει (έστω και προσωρινά) στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχει απόψε η Μπέρνλι, εφόσον καταφέρει να αναδειχθεί νικήτρια στο ντέρμπι του Λανκασάιρ με αντίπαλο την Πρέστον. Το συγκρότημα του Ντάισι βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας συγκεντρώσει 84 βαθμούς, ισοβαθμώντας με την Μπράιτον, δύο πίσω από την πρωτοπόρο Μίντλεσμπρο τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν. Η Μπέρνλι παραμένει μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα εδώ και 20 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε 14 νίκες και έξι ισοπαλίες. Μετά τις δύο σερί νίκες που πανηγύρισε κόντρα στις Λιντς (1-0 εντός έδρας) και Μπέρμιγχαμ (2-1 εκτός έδρας) μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Μίντλεσμπρο (1-1 εντός έδρας) μεσοβδόμαδα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 70’ με τον Ρόουντς, με τους γηπεδούχους να «κλέβουν» το βαθμό της ισοπαλίας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κιν. Στην αποστολή της Μπέρνλι για το αποψινό ντέρμπι βρίσκεται και πάλι ο Ταρκόφσκι

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Μπέρνλι και Μίντλεσμπρο στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο της 43ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μπέρνλι παραμένει αήττητη στα 20 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.