*Πλέι-οφ της Απερτούρα. Ημιτελικός, πρώτος αγώνας. Θα ακολουθήσει ρεβάνς στην έδρα της σημερινής φιλοξενούμενης.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα κανονικής διάρκειας: Πούμας-Τίγκρες 2-1.

ΠΟΥΜΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Τσίβας Γουαδαλαχάρα, στα πλαίσια των προημιτελικών για τα πλέι-οφ. Το 1-0 ο Μπρισένο με αυτογκόλ στο 15’ και το 2-0 ο Βαλέρα με πέναλτι στο 18’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Φερνάντεζ στο 64’.

Εξαιρετική εμφάνιση και άνετη επικράτηση για την Πούμας. Μπήκε δυνατά στο ματς και εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις ευκαιρίες που δημιούργησε, παίρνοντας ασφαλές προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη δεν μείωσε το ρυθμό της και κατάφερε να «σφραγίσει» την πρόκριση, βρίσκοντας ακόμα μία φορά δίχτυα.

Τον παράγοντα έδρα θέλει να εκμεταλλευτεί για δεύτερο σερί παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού. Είναι σε καλή κατάσταση, δυνατή μπροστά στο κοινό της, το έχει αποδείξει άλλωστε σε αρκετές περιπτώσεις κατά τη διάρκεια της σεζόν. Βρίσκει δίχτυα με συνέπεια, όμως δεν είναι και από τις πιο σταθερές ομάδες αμυντικά, με αποτέλεσμα να δέχεται γκολ αν βρεθεί υπό πίεση.

Πούμας Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΤΙΓΚΡΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Πουέμπλα, στα πλαίσια των προημιτελικών για τα πλέι-οφ. Το 1-0 ο Γκιγκνάς με πέναλτι στο 9’ και το 2-0 ο ίδιος στο 33’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ιμπάνεζ στο 72’. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Καραμπαχάλ στο 90’.

Πολύ καλή εμφάνιση και εύκολη πρόκριση για τη Τίγκρες. Επέβαλλε το ρυθμό της, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να «καθαρίσει» τη νίκη παίρνοντας ασφαλές προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε τα κενά που βρήκε, σκοράροντας και πάλι.

Με ανεβασμένη ψυχολογία έρχεται στο σημερινό παιχνίδι, θέλοντας να φύγει με όσο το δυνατόν θετικότερο αποτέλεσμα από την έδρα της μαχητικής Πούμας. Εξαιρετική επιθετικά, σκοράρει σχεδόν ασταμάτητα, όμως κάθε άλλο παρά άτρωτη είναι στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα αυτό να της έχει κοστίσει σε αρκετές περιπτώσεις από την αρχή της χρονιάς.