*Προκριματικά για το EURO του 2025 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Σλοβακίας. Προκρίνονται οι πρώτοι από κάθε όμιλο αλλά και οι τρεις καλύτεροι δεύτεροι. Οι υπόλοιποι έξι δεύτεροι θα παίξουν στα πλέι οφ.

*Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για την τελική φάση του EURO πριν τρία χρόνια. Η Πορτογαλία είχε επικρατήσει τότε, με 1-0.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ U21

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 4-0 τα Νησιά Φερόε εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος, με τους Ίβηρες να ανοίγουν το σκορ στο 52′, στο 87′ διπλασίασαν τα τέρματά τους, ενώ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους με ακόμη δύο τέρματα στις καθυστερήσεις (90+4′, 90+7′).

Μπορεί να είχε το πάνω χέρι από την αρχή στον αγώνα με τα Φερόε, ωστόσο χρειάστηκε να φτάσει στις αρχές της επανάληψης για να λύσει τον γόρδιο δεσμό. Πίεσε και για δεύτερο γκολ, το βρήκε στο 87′ και κάπου εκεί όλα τελείωσαν, αφού και η αντίπαλος πέταξε λευκή πετσέτα. Νίκη επιτακτική τόσο αυτή που πήρε, όσο και αυτή που θέλει να πάρει σήμερα απέναντι στην Κροατία. Θέλει να «ρεφάρει» την ήττα από την Ελλάδα και να θέσει βάσεις πρωτιάς.

Πορτογαλία U21 Στατιστικά

*Σκοράρει πρώτη στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

ΚΡΟΑΤΙΑ U21

Προηγούμενο ματς: Kέρδισε άνετα με 0-3 την Ανδόρρα εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Σκόραρε από νωρίς δύο γκολ (3′, 8′), ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε προς το φινάλε του αγώνα (87′).

Έκανε το χρέος της και πήρε την νίκη απέναντι στην Ανδόρρα, σε ένα ματς που δεν συνάντησε καμία δυσκολία και κέρδισε στο ρελαντί. Άπαντες στρέφουν την προσοχή τους στο πιο δύσκολο ματς του ομίλου απέναντι στην Πορτογαλία, όπου σε μεγάλο βαθμό θα κριθεί η πρώτη θέση. Πάντως, έχει εξασφαλισμένα τα μπαράζ μετά την πρόσφατη ήττα της Εθνικής μας. Παραμένει αήττητη στον όμιλο με τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία.