* Αυτή θα είναι η 2η μεταξύ τους αναμέτρηση σε Παγκόσμιο Κύπελλο, το 2018 στην Ρωσία η Ουρουγουάη απέκλεισε τους Πορτογάλους στη φάση των “16” επικρατώντας 2-1 με δύο γκολ του Καβάνι.

* Η Ουρουγουάη έχει κερδίσει τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της σε Παγκόσμιο Κύπελλο απέναντι σε ευρωπαϊκές ομάδες, δεν τα κατάφερε απέναντι στη Γαλλία στα προημιτελικά του 2018.

Δείτε τα Προγνωστικά Μουντιάλ 2022

* Η Πορτογαλία έχει ηττηθεί μόλις σε ένα από τα 13 τελευταία παιχνίδια της (7-5-1) σε ομίλους Παγκοσμίου Κυπέλλου, το 2014 από τη Γερμανία με 4-0.

* Η Πορτογαλία τρέχει ρεκόρ 1-3-5 απέναντι σε ομάδες από τη Νότια Αμερική, ανεξαρτήτως διοργάνωσης, μοναδική της νίκη το 1-0 επί της Αργεντινής σε φιλικό παιχνίδι το 2014.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Πορτογαλίας

Προηγούμενο ματς: Νίκη (3-2) επί της Γκάνας. Ο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 65ο λεπτό, ο Αγιού ισοφάρισε στο 73’. Ο Φέλιξ ανέκτησε προβάδισμα για την Πορτογαλία στο 78’ και δύο λεπτά αργότερα ο Λεάο έκανε το 3-1, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Μπουκαρί στο 89’.

Δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν για πάνω από μία ώρα αγώνα, ίδρωσαν, κόπιασαν, αγχώθηκαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά την έκαναν τη δουλειά οι Πορτογάλοι στην πρεμιέρα του ομίλου και είναι πλέον με το ένα πόδι στους “16”.

Είχαν τον απόλυτο έλεγχο οι παίκτες του Σάντος στο πρώτο ημίχρονο (70% κατοχή), διόλου απειλήθηκαν, αλλά δεν είχαν καθαρές ευκαιρίες παρότι ο Ρονάλντο ήταν κινητικός, ορεξάτος. Πολύ πιο ανταγωνιστικό το δεύτερο μέρος, αλλά όλα έδειχναν ότι με το (αυστηρό) πέναλτι που κέρδισε κι εκτέλεσε ο “CR7” θα έπαιρναν μία “επαγγελματική” νίκη. Τουναντίον, η άμυνα των Λουζιτανών προβλημάτισε όταν πιέστηκε, ο Ντανίλο Περέιρα, που αγωνίστηκε κατά συνθήκη στα στόπερ, έκανε μεγάλο λάθος στην ισοφάριση των Γκανέζων.

“Εγκληματική” η διαχείριση της ισοφάρισης από τον Αφρικανό προπονητή, έκανε λάθος αλλαγές, δεν φρόντισε να καταλαγιάσει τον ενθουσιασμό των παικτών του για να βάλουν έξτρα άγχος στο φαβορί του αγώνα. Έχασε την ισορροπία της η Γκάνα και οι Πορτογάλοι την τιμώρησαν στο transition με δύο ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες, που ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου. Ούτε στο 3-1 όμως ησύχασε η Πορτογαλία, νέα λάθος τοποθέτηση της άμυνας βοήθησε στη μείωση και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντιόγκο Κόστα πήγε να πάθει… Μπουχαλάκη. Τυχερός που γλίστρησε ο Ινιάκι Ουίλιαμς.

Συγκινημένος ο Ρονάλντο στην ανάκρουση των εθνικών ύμνων, απάντησε στις κριτικές με καλή εμφάνιση κι έπιασε μία ακόμη κορυφή στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο. Έγινε ο μοναδικός που σκόραρε σε 5 διαφορετικά Παγκόσμια Κύπελλα! Έφτασε τα 8 γκολ (όλα σε φάση ομίλων) και θέλει ένα ακόμα για να πιάσει τον Εουσέμπιο.

Ανεβάζει ρυθμούς ο πολύπειρος στόπερ Πέπε και θα πάρει τη θέση του Ντανίλο που χτύπησε στην προπόνηση του Σαββάτου. Ο Γκερέιρο αναμένεται να διατηρήσει την θέση του στο αριστερό άκρο της άμυνας, αφού ο Νούνο Μέντες δεν είναι ακόμη απολύτως έτοιμος, έχασε προπονήσεις, αλλά συμμετείχε στη χθεσινή. Επικρατέστερος αντικαταστάτης του Οτάβιο (μυϊκό πρόβλημα) στα χαφ είναι ο Καρβάλιο.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της σε Παγκόσμιο Κύπελλο

* Δέχθηκε γκολ στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της σε Παγκόσμιο Κύπελλο

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Ουρουγουάης

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία (0-0) με τη Νότια Κορέα.

Μη χείρον βέλτιστον η πρεμιέρα στο Κατάρ για την Ουρουγουάη, δεν επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί απέναντι στους Κορεάτες, αλλά κράτησε το μηδέν στην άμυνα για 5ο σερί παιχνίδι σε όμιλο Παγκοσμίου Κυπέλλου. Καμία ομάδα δεν το έχει καταφέρει σε έξι διαδοχικά παιχνίδια!

Ξεκάθαρο το πλάνο του κόουτς Αλόνσο να μην μπλέξει η ομάδα του με passing game ανάμεσα στις γραμμές απέναντι στα “τρεχαντήρια” της Κορέας. Η ανάπτυξη της “σελέστε” στηρίχθηκε σε μεγάλες διαγώνιες πάσες, δίχως να περνά η μπάλα από τη μεσαία γραμμή, με στόχο να εκμεταλλευτεί και την διαφορά όγκου που υπήρχε μεταξύ των δύο ομάδων. Δεν κατάφερε να δημιούργησει αρκετές απειλές, εξού και το 0.59 στα xGoals της, είχε ωστόσο δύο μεγάλες στιγμές, σε φάσεις που δεν βγήκαν από σωστή ανάπτυξη. Ο Γοδίν σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά από κόρνερ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και ο Βαλβέρδε το τράνταξε στο δεύτερο μέρος με ένα από τα γνωστά του πλέον πολύ δυνατά σουτ εκτός περιοχής.

Άφαντος ο Σουάρες στην κορυφή της επίθεσης, δεν άλλαξε κάτι με την είσοδο του Καβάνι στη θέση του. “Χαραμίστηκε” στο αριστερό άκρο ο Νούνιες, που είχε πολλές αμυντικές υποχρεώσεις, δεν βρέθηκε σε θέση βολής, πέραν από μία φάση στο πρώτο μέρος όταν δεν κατάφερε να κάνει επαφή σε παράλληλο γύρισμα.

Αμυντικά είχαν προβλήματα οι Ουρουγουανοί με την κυκλοφορία της Ν. Κορέας, αλλά ούτε οι παίκτες του Μπέντο είχαν ποιότητα στις τελικές τους αποφάσεις/ενέργειες.

Οι Σουάρες, Καβάνι σκόραραν και στα τρία προηγούμενα Μουντιάλ, όποιος εκ των δύο καταφέρει να σκοράρει και στο Κατάρ θα γράψει ιστορία καθώς ουδείς Ουρουγουανός έχει πετύχει γκολ σε 4 διαφορετικά Παγκόσμια Κύπελλα. O “πιστολέρο” αναμένεται να ξεκινήσει ξανά στην κορυφή της επίθεσης απέναντι στην Πορτογαλία με το Νούνιες στ’ αριστερά του. Απαράλλαχτη αναμένεται και η αμυντική 4αδα, αλλά ο Αλόνσο σκέφτεται αλλαγές στη μεσαία γραμμή για να υπάρξει καλύτερη κυκλοφορία.

Οι Βεσίνο και Πελίστρι είναι οι επικρατέστεροι για να χάσουν τη θέση τους στην 11αδα. Μία σκέψη του Αλόνσο είναι να ξεκινήσει έναν εκ των Τορέιρα ή Ουγκάρτε στα χαφ και να απελευθερώσει τον Βαλβέρδε στα δεξιά, όπως έχει παίξει πολλάκις στην Ρεάλ. Η άλλη είναι να χρησιμοποιήσει κάποιον από τους Ντε Λα Κρους ή Ντε Αρασκαέτα για το δεξί άκρο.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 11/12 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της σε Παγκόσμιο Κύπελλο

* Σκόραρε στα 13/16 τελευταία παιχνίδια της σε Παγκόσμιο Κύπελλο

Πορτογαλία – Ουρουγουάη στην Stoiximan

Μπείτε στο LIVE για να βλέπετε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα Πορτογαλία – Ουρουγουάη