* Τέταρτος γύρος του Κυπέλλου Αμερικής. Οι αγώνες είναι νοκ άουτ και σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

ΠΟΡΤΛΑΝΤ

Από τις 2 Ιουνίου έχουν να αγωνιστούν οι Πόρτλαντ, όταν και είχαν επικρατήσει με 1-0 των σημερινών τους αντιπάλων για το πρωτάθλημα, ενώ κράτησαν ανέπαφη την εστία τους μετά από 17 (!) παιχνίδια. Στη σημερινή αναμέτρηση κόντρα στην ίδια ομάδα, τα δεδομένα είναι αρκετά διαφοροποιημένα, καθώς οι δυο ομάδες αγωνίζονται για το Κύπελλο, και οι προπονητές θα προχωρήσουν σε αρκετές αλλαγές. Αρκετοί παίκτες από τους Πόρτλαντ ΙΙ αναμένεται να είναι στην πρώτη ομάδα, με τους Πόρτλαντ να θέλουν ακόμη μια νίκη, ώστε να διατηρήσουν το αήττητο σερί τριών αγώνων που έχουν μετρώντας δυο νίκες και μια ισοπαλία, ενώ παράλληλα θα διατηρήσουν σε υψηλά επίπεδα και την αυτοπεποίθησή τους, που τη φετινή σεζόν φαίνεται να περνάει κρίση.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση με 1-0 επί των Σαν Χοσέ.

Στατιστικό: G/G σημειώθηκε στα 17 από τα 18 τελευταία ανεξαρτήτως έδρας.

ΣΑΝ ΧΟΣΕ

Από τις 2 Ιουνίου έχουν να αγωνιστούν και οι Σαν Χοσέ, όταν και είχαν γνωρίσει την οριακή εκτός έδρας ήττα με 0-1, παρά τα γεγονός ότι αγωνιζόντουσαν με παίκτη παραπάνω από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στη σημερινή αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι πέρα από την πρόκριση θα ψάξουν και μια άτυπη εκδίκηση, με αυτό να είναι το δεύτερο από τα τέσσερα ματς που θα συναντηθούν οι δυο ομάδες τη φετινή σεζόν. Και οι Σαν Χοσέ είναι «πληγωμένοι» από σημαντικές απουσίες, με κυριότερη αυτή του αρχισκόρερ Βοντολόφσκι, ο οποίος είναι ενσωματωμένος με την Εθνική Αμερικής. Αναμένεται να βρεθούν στην πρώτη ομάδα αρκετοί παίκτες από τους Σαν Χοσέ Κ23, με καλύτερους τους Άνταμ Γιαν και Μαρκ Σέροντ, με τον δεύτερο να αποτελεί παίκτη των Πόρτλαντ στο παρελθόν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 0-1 από τους Πόρτλαντ.

Στατιστικό: Under 2,5 γκολ σημειώθηκε στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας.