* Αήττητη η Κάζα Πία στα τρία τελευταία μεταξύ τους (2-1-0).

* Στο 1ο γύρο (02/12): Κάζα Πία – Πορτιμονένσε 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (2-3) επί της Τσάβες. Με πέναλτι του Τσάβες (25’) και Κορέια (76’) προηγήθηκε δύο φορές η Τσάβες, αλλά η Πορτιμονένσε ισοφάρισε και γύρισε το ματς με Καρλίνιος (72’), Κασαμά (83’) και Φορμίγκα (90+1’).

Βαθιά βαθμολογική ανάσα το διπλό της περασμένης Κυριακής για τους “αλβινέγκρος”, επέστρεψαν στις νίκες μετά από 2.5 μήνες (0-2-6) και με τον τρόπο που τα κατάφεραν εκτοξεύθηκε η αυτοπεποίθηση του συνόλου στη μάχη της επιβίωσης.

Ένα απρόσεκτο μαρκάρισμα του στόπερ τους προκάλεσε το πέναλτι προβαδίσματος για την Τσάβες, το οποίο ήταν και η μοναδική σημαντική ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου. Προβληματική η δημιουργία τους και στο πρώτο κομμάτι της επανάληψης, οι αλλαγές βοήθησαν, αλλά η ισοφάριση ήρθε από ασυνεννοησία στη γηπεδούχο άμυνα.

Δευτερόλεπτα αργότερα χτυπήθηκε κάθετα στο χώρο για το 2-1, αλλά η Τσάβες επιβεβαίωσε την εύθραυστη ψυχολογία της. Πίεσε η Πορτιμονένσε στα τελευταία λεπτά, είχε δοκάρι σε κόρνερ, πριν ισοφαρίσει σε φάση διαρκείας από στατικό και δεν συμβιβάστηκε με το βαθμό. Απίθανο το τελείωμα του μπακ της από τα 25 μέτρα για την ανατροπή στις καθυστερήσεις!

“Υπάρχει έλλειψη ωριμότητας σε κάποια στοιχεία του παιχνιδιού μας, αλλά πήραμε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς που μας βοηθούν να δουλέψουμε καλύτερα. Υπάρχουν ακόμα 18 πόντοι διαθέσιμοι και θα γίνουν πολλά μέχρι τέλους.” δήλωσε ο κόουτς Σέρτζιο, ο οποίος άλλαξε σύστημα (4-3-3) στην Τσάβες.

Πλήγμα η απουσία του Ρέλβας (αρ. μπακ) ενόψει Κάζα Πία, έχασε προπονήσεις λόγω αναπνευστικού προβλήματος. Μακροχρόνια τραυματίας ο Ζίνιο (εξτρέμ).

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΚΑΖΑ ΠΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Εστορίλ.

Χρήσιμος ο βαθμός στο “εξάποντο” της Δευτέρας, οι “χήνες” κράτησαν για 5η φορά το μηδέν στην άμυνα από τα 7 ματς με τον υπηρεσιακό Σάντος στο τιμόνι.

Μπήκε με επιθετικές τάσεις στο ματς η Κάζα Πία, απείλησε σε στατικό νωρίς, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά περιόρισε το ρίσκο. Δεν βρήκε χώρους για τις γνωστές τις αντεπιθέσεις απέναντι σε υποψιασμένο αντίπαλο και στο φινάλε οι δύο ομάδες έδειξαν να συμβιβάζονται με την “μοιρασιά” (0.59 – 0.49 xGoals).

“Στόχος είναι πάντα να σκοράρουμε και να είμαστε καλύτεροι από την προηγούμενη εβδομάδα, δημιουργώντας απόσταση από τους ανταγωνιστές. Ξέρουμε ότι είναι ένα σημαντικό παιχνίδι, αλλά όχι καθοριστικό, ούτε για εμάς ούτε για την Πορτιμονένσε.” δήλωσε ο κόουτς Σάντος.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός αριστερός στόπερ της τριάδας, Τσάμπα, αλλά παραμένει εκτός ο τραυματίας Μπρίτο (μέσος).