* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στο 1ο γύρο (30/09): Βιζέλα – Πορτιμονένσε 2-3

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-0) από την Μπενφίκα. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Ράφα Σίλβα (55’, 75’), Νέρες (57’), Ντι Μαρία (59’).

Με μόλις έναν πόντο και 10 γκολ παθητικό στα 4 τελευταία παιχνίδια τους στη Liga Portugal, οι “αλβινέγκρος” βρέθηκαν μετά από καιρό εντός επικίνδυνης ζώνης και το σημερινό ματς είναι κομβικό για την ψυχολογία του συνόλου.

Την περασμένη Κυριακή στο “Ντα Λουζ” δεν έδειξαν πίστη ότι μπορούν να πάρουν κάτι από την Μπενφίκα. Σε μόνιμα παθητικό ρόλο, ήταν τυχεροί που έβγαλαν στο 0-0 το πρώτο ημίχρονο, βάσει ευκαιριών από πλευράς “αετών”. Από την στιγμή που μία ποιοτική συνεργασία των γηπεδούχων βρήκε για πρώτη φορά δίχτυα έπεσε η όποια αντίσταση και το σκορ ξέφυγε γρήγορα.

Περισσότερη υπομονή και ψυχραιμία ζήτησε από την ομάδα του ο κόουτς Σέρτζιο με αφορμή το μπαράζ τερμάτων που δέχθηκε η ομάδα του στη Λισαβόνα.

Εξέτισε τιμωρία ο χρήσιμος Βεντούρα (μέσος), παραμένει τραυματίας ο ρολίστας Εστρέλα (μέσος).

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΒΙΖΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (3-3) με την Εστορίλ. Ο Εσέντε (26’, 36’) έκανε το 2-0 της Βιζέλα, οι Μαρκές (83’), Ζανοσέλο (85’), Γκιτάν (90+3’) γύρισαν το ματς για την Εστορίλ και ο Λεμπεντένκο (90+5’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το “εξάποντο” της περασμένης Κυριακής για την ουραγό της Liga Portugal, δεν ικανοποίησε η κατάληξή του, αφού την κράτησε στο -5 από θέσεις παραμονής με την ολοκλήρωση της 23ης αγωνιστικής.

Με μεγαλύτερη ένταση η Βιζέλα στο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε ατομικά και τακτικά λάθη των φιλοξενούμενων για το 2-0 του ημιχρόνου. Μετά την ανάπαυλα έκανε παθητικό παιχνίδι και η πίεση της Εστορίλ καρποφόρησε μαζεμένη. Ευνοήθηκε από κόντρες και στις δύο φάσεις για να φέρει το ματς στα ίσια και στο ακόλουθο ρίσκο της Βιζέλα βρήκε γκολ ανατροπής σε αντεπίθεση. Με buzzer beater κεφαλιά σε κόρνερ γλίτωσε το ολοκληρωτικό κάζο η Βιζέλα.

Η αλλαγή συστήματος (3-4-3) από τον κόουτς Ντε λα Μπαρέρα στα δύο τελευταία παιχνίδια δεν αποδείχθηκε αποτελεσματική, αφού η ομάδα του δέχθηκε 9 γκολ σε αυτά!

“Νομίζω ότι είμαστε μια ομάδα με δυνατότητες, αλλά πρέπει να το δείξουμε στο γήπεδο. Είναι μια τεράστια πρόκληση για τον καθένα μας να παλεύει για την παραμονή, κάτι που θα ήταν τεράστια επιτυχία στο τέλος της σεζόν. Υπάρχει πολύς κόσμος που πιστεύει ότι είμαστε νεκροί και πρέπει να αποδείξουμε το αντίθετο.” δήλωσε ο κόουτς.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Ορτίς (μέσος) παραμένει τραυματίας, ενώ ο Λακάβα (εξτρέμ) παραμένει ερωτηματικό με ενοχλήσεις.