*29η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Ντιναμό Βουκουρεστίου – Πόλι Ιάσι 0-0

*8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Μόλις μία νίκη έχει η Ντιναμό Βουκουρεστίου στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (4-1-1).

ΠΟΛΙ ΙΑΣΙ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Κραϊόβα 1948 εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 19′, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1′).

Έχοντας πολλά παράπονα από την διαιτησία, πήρε τον βαθμό στην Κραϊόβα μεσοβδόμαδα. Προσπαθεί να κλείσει μια πολυάσχολη εβδομάδα με μια νίκη που θα την απομάκρυνε από τη ζώνη του απευθείας υποβιβασμού και θα την ανέβαζε στην 11η θέση, εκτός των θέσεων των πλέι άουτ. Η έδρα αποτελεί βασικό της όπλο για φέτος, ενδεικτικό πως έχει ηττηθεί μόλις μια φορά στα τελευταία δώδεκα παιχνίδια μπροστά στο κοινό της.

Επιστρέφουν οι Ρομάν και Χάρισον, τιμωρημένος ο Μπορντεάνου, τραυματίας παραμένει ο Ίσκας.

Πόλι Ιάσι Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Χάρη σε γκολ του Γκρεγκόριο στο 25′, πήρε μεγάλη νίκη με 1-0 απέναντι στην Χέρμανσταντ εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Πύρρειος νίκη για την Ντιναμό Βουκουρεστίου, η οποία επικράτησε με 1-0 της Χέρμανσταντ. Αμύνθηκε σθεναρά κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δέχτηκε μεγάλη πίεση. Άντεξε και κράτησε ανέπαφη την εστία της, έτσι έφτασε στις τρεις νίκες τον τελευταίο μήνα. Η Ντιναμό έφτασε σε απόσταση δύο βαθμών από την Βουλουντάρι και τέσσερις από την Πόλι Ιάσι και την Κραϊόβα 1948. Το παιχνίδι της βασίζεται σε πολλή επιθετικότητα, οπότε αξίζει να δούμε πόση ενέργεια απομένει στους παίκτες της μετά από δύο παιχνίδια σε τέσσερις ημέρες.

Ο κόουτς Κόπιτς δεν μπορεί να βασιστεί στους Πόλιτιτς και Αμζάρ για αυτό το ματς, ενώ οι Χομάγουου, Μιλάνοφ και Ιγκλέσιας είναι αμφίβολοι.