*Στην κανονική διάρκεια: Άραντ – Πόλι Ιάσι 1-0 και Πόλι Ιάσι – Άραντ 1-0

*7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*Μόλις μία νίκη έχει η Άραντ στην έδρα της Πόλι Ιάσι (3-1-1).

ΠΟΛΙ ΙΑΣΙ

Προηγούμενο ματς: Με ένα γκολ του Πόπα στο 53′, ηττήθηκε με 1-0 από την Ουνιβερσιτατέα Κλουζ εκτός έδρας, για την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι άουτ.

Ακόμη μια μέτρια εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Πόλι Ιάσι, αφού είδε την Ουνιβερσιτατέα Κλουζ να είναι σαφώς ανώτερη στο μεταξύ τους παιχνίδι και να κερδίζει δίκαια με 1-0. Πλέον, θέλει οπωσδήποτε την νίκη απέναντι στην Άραντ, δεδομένου ότι βρίσκεται σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση και κινδυνεύει με υποβιβασμό. Βασικό της «όπλο» είναι η καλή εντός έδρας απόδοση που έχει το τελευταίο διάστημα, όπου σε έξι ματς μπροστά στο κοινό της δεν έχει ηττηθεί σε κανένα (3-3-0).  Παραμένει τραυματίας ο Μιχάι, στο μοναδικό της αγωνιστικό πρόβλημα για σήμερα.

Πόλι Ιάσι Στατιστικά

*7/9 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΑΡΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 3-1 την Οτελούλ εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι άουτ. Άνοιξε το σκορ στο 62′, κόντρα στην ροή του αγώνα βρήκε δεύτερο γκολ (78′), ενώ το τρίτο ήρθε λίγα λεπτά αργότερα (81′). Το μόνο που κατάφερε η αντίπαλος ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις (90+2′).

Εξόχως αποτελεσματική η Άραντ απέναντι στην Οτελούλ, είναι χαρακτηριστικό πως πέτυχε τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, σε ένα χρονικό σημείο που η Οτελούλ ήταν εκείνη που πίεζε περισσότερο και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μεγάλη νίκη, καθώς έλαβε την άδεια να παίξει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και πλέον οι πρώτες δύο θέσεις θα της δώσουν την ευκαιρία να διεκδικήσει μέσα από μπαράζ μια ευρωπαϊκή συμμετοχή. Παράλληλα, σε περίπτωση νίκης σήμερα, σφραγίζει την παραμονή της στην κατηγορία και μαθηματικά. Αμφίβολοι δίνονται οι Μπένγκα και Φάμπρι.