*Ο νυν προπονητής της Άραντ, Μιρτσέα Ρέντνικ, διετέλεσε προπονητής της Ιάσι για επτά μήνες το 2020.

*7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-3-2).

ΠΟΛΙ ΙΑΣΙ

Προηγούμενο ματς: Σε παιχνίδι με πολλά γκολ, ηττήθηκε με 2-3 από την Φαρούλ εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Πλήρωσε το κάκιστο πρώτο ημίχρονο, όπου δέχτηκε τρία γκολ (9′, 16′, 45+2′). Στην επανάληψη, συμμάζεψε κάπως την έκταση της ήττα (55′, 64′) ενώ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στα τελευταία λεπτά.

Η Πόλι Ιάσι αγνοεί την νίκη από το παιχνίδι με αντίπαλο την Σέπσι στις 23/10. Έκτοτε, μετράει έξι αγώνες δίχως τρίποντο με πέντε ισοπαλίες και μία ήττα σε αυτό το διάστημα (0-5-1). Ωστόσο, το παιχνίδι των παικτών της Ιάσι είναι αρκετά θεαματικό και πολλά γκολ σημειώνονται στα εντός έδρας παιχνίδια τους. Ενδεικτικό ότι το πιο πρόσφατη ήταν η ήττα με 2-3 από την Φαρούλ, μετά από ένα αρκετά επιθετικό παιχνίδι, αλλά και μετά από πολλά αμυντικά λάθη.

Η ομάδα του Γκροζάβου, που αποκλείστηκε από το Κύπελλο πριν από τους ομίλους, είχε μεσοβδόμαδα ρεπό. Έτσι, προετοιμάστηκε ξεκούραστα για το σημερινό ματς. Εκτός αποστολής οι Βαϊσβάρι και Βόιτους, τιμωρημένοι οι Μπορντεϊάνου και Ρομάν.

Πόλι Ιάσι Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με ισοπαλία

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΑΡΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 0-0 απέναντι στην Βολουντάρι εντός έδρας για το κύπελλο Ρουμανίας.

Αποκλείστηκε από το κύπελλο, αφού η ισοπαλία με αντίπαλο την Βολουντάρι την άφησε στην τέταρτη θέση και με τελικό απολογισμό 1-1-1, έμεινε εκτός συνέχειας από την φάση των ομίλων. Ωστόσο, στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος (2-0 την Χέρμανσταντ, που δεν είχε χάσει εδώ και τέσσερις μήνες!) οι παίκτης της Άραντ έδειχναν αρκετά φρέσκοι, κερδίζοντας στο τέλος, μέσα από τα γκολ των Λούκασεν και Μικόβσκι.

Τραυματίες συνεχίζουν οι Λούνγκου, Βουτσένοβιτς και Φρέιτας, μάλλον θα απουσιάσουν και πάλι οι Λούκασεν και Οφόσου.