* 19η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Στον πρώτο γύρο: Βάρτα – Πογκόν 1-1

ΠΟΓΚΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Θετικός ο βαθμός στο Ζάμπρζε την Κυριακή απέναντι στην ανεβασμένη Γκόρνικ, πόνεσε όμως με τον τρόπο που ήρθε στο τέλος και χάθηκε η ευκαιρία να πιάσει στην κορυφή της Ekstraklasa τη Λεχ Πόζναν.

Αήττητη στα 7 τελευταία παιχνίδια της (5-2-0), είχαν προηγηθεί οι κυριαρχικές εμφανίσεις απέναντι σε Νιετσιέτζα (1-3 εκτός) και Λέχια Γκντανσκ (5-1 εντός). Φόβητρο στο γήπεδό της φέτος με ρεκόρ 7-1-0 και 23 γκολ ενεργητικό!

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Γκόρνικ Ζάμπρζε. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό με πέναλτι του Κοβάλτσικ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Γκόρνικ ισοφάρισε με αυτογκόλ του Μάτα. Με τεράστια ευκαιρία της Γκόρνικ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, απείλησε στη συνέχεια η Πογκόν και προηγήθηκε εκ νέου με τον Γκροζίτσκι (70’) από λάθος της αντίπαλης άμυνας. Στο 87’ ο Γκρισκίεβιτς ισοφάρισε για την Γκόρνικ.

ΠΟΓΚΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της (δες το στη Betshop)

* Goal/Goal τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΒΑΡΤΑ ΠΟΖΝΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πρώτη νίκη για τη Βάρτα με τον Σούλτσεκ στον πάγκο μετά από τέσσερα παιχνίδια, επιβεβαιώθηκε η ανοδική της πορεία στο 2-1 επί της Σλασκ τη Δευτέρα. Έπαιξε έξυπνα στο χώρο, περιμένοντας τον αντίπαλο, είχε ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ.

Με την πρώτη εντός έδρας νίκη της σεζόν πήγε στους 15 πόντους, ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας, αλλά παραμένει εντός επικίνδυνης ζώνης. Είχε προηγηθεί το δίκαιο εντός έδρας 1-1 με τη Βίσλα Κρακοβίας, παρότι ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις και η ανταγωνιστική με βάση τον αντίπαλο εμφάνιση στο εκτός έδρας ντέρμπι του Πόζναν με τη Λεχ (ήττα 2-0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Σλασκ. Πρώτη απειλή για την Σλασκ, η Βάρτα άνοιξε το σκορ με τον Ζρέλακ στο 25’. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι περίμεναν τον αντίπαλο και κυνηγούσαν τις αντεπιθέσεις, σε μία τέτοια έκαναν το 2-0 με τον Ματουζέβσκι στο 53’, είχαν μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ. Η Σλασκ πίεσε στο φινάλε, μείωσε με κεφαλιά του Λέβκοτ στο 80’, αλλά πιο κοντά στο τέταρτο γκολ έφτασε η Βάρτα.