17η αγωνιστική

*Αήττητη η Πο σε εννέα συνολικά εντός έδρας παιχνίδια με αντίπαλο τη Βαλενσιέν, έχοντας επτά νίκες και δυο ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΠΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ντανκέρκ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο πέμπτο λεπτό με το Σεβέ, για να δεχθεί την ισοφάριση με πέναλτι στο 50′.

Αήττητο σερί πέντε αγώνων για την Πο, στο πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νικολάς Ουσέ υποδέχθηκε τη Ντανκέρκ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα με το “καλημέρα” και να το υπερασπιστεί μέχρι την ανάπαυλα, καθώς με την επιστροφή από τα αποδυτήρια δέχθηκε με πέναλτι την ισοφάριση. Πέρασε δύσκολα στη συνέχεια, δυο φορές έσωσε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος, ενώ στις καθυστερήσεις γλίτωσε χάρη στο δοκάρι.

Πρώτη απώλεια μετά τις δυο νίκες που πήρε κόντρα σε Σεντ Ετιέν (1-2 εκτός) και Κονκαρνό (1-2 εκτός), οπότε και είναι στην πέμπτη θέση. Ηττήθηκε μια φορά στα οκτώ φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες. Τη δεύτερη και τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του εκτίει ο Καλίντ Μπουταΐμπ, για την αποβολή του κόντρα στην Κονκαρνό.

Πο Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Ανεσί, για το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 90′.

Αγνοεί τη νίκη εδώ και δώδεκα παιχνίδια πρωταθλήματος η Βαλενσιέν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζόρζε Μασιέλ υποδέχθηκε την Ανεσί, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Λίγα πράγματα και από τις δυο πλευρές στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς τη μεγάλη φάση ωστόσο, με τους δυο τερματοφύλακες να έχουν εύκολο βράδυ.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνη με την Κεβιγί (0-0 εκτός), ενώ δεν σκόραρε για τέταρτο σερί ματς. Βρίσκεται στην τελευταία θέση της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει έντεκα βαθμούς. Χωρίς διπλό σε έξι εξόδους (0-4-2), στις 5/6 δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.