* 38η αγωνιστική (τελευταία)

* Ουσιαστικά υποβιβασμένη η Πέντικσπορ, δεν μπορεί να καλύψει τη διαφορά τερμάτων από την Ανκαραγκιουτσού.

* Η Γκαζιαντέπ με ισοπαλία εξασφαλίζει την παραμονή της δίχως να εξαρτάται από τα άλλα αποτελέσματα. Υστερεί στις ισοβαθμίες με Ανκαραγκιουτσού & Κόνιασπορ, υπερτερεί οριακά στη διαφορά τερμάτων της Χατάισπορ.

* Στον 1ο γύρο (05/01): Γκαζιαντέπ – Πέντικσπορ 2-2

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΠΕΝΤΙΚΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ανκαραγκιουτσού.

Έδωσε μάχη στην τελική ευθεία της σεζόν η νεοφώτιστη, αλλά εντέλει δεν θα γλιτώσει την άμεση επιστροφή στη Β’ κατηγορία μετά τη “μοιρασιά” του προηγούμενου Σαββάτου στην πρωτεύουσα.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στην Άγκυρα και σε κατοχή (50-50) και σε βαθμό επικινδυνότητας (0.78 – 0.57 xGoals) των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι είχαν τη μοναδική αξιόλογη φάση στο πρώτο, επιφυλακτικό, ημίχρονο. Η Πέντικσπορ απείλησε πρώτη στο δεύτερο μέρος με τον φορ της, απάντησε με χαμένο πλάγιο τετ α τετ μετά από υψηλή πίεση η Ανκαραγκιουτσού. Ουδείς ρίσκαρε υπό το φόβο της ήττας, αλλά στις καθυστερήσεις η Πέντικσπορ ξόδεψε μεγάλη ευκαιρία μετάβασης-μισή κατηγορία.

Θλιμμένος στην συνέντευξη τύπου για το αποτέλεσμα ο κόουτς Ουζουλμέζ, ευχαρίστησε τους παίκτες για την προσπάθειά τους σε αφιλόξενο περιβάλλον.

Επιστρέφει από τιμωρία ο πολύ σημαντικός Τιάμ (εξτρέ/φορ), δύσκολα θα γίνει το ίδιο με τον τραυματία Εντιαγέ (μέσος) που έχασε το τελευταίο ταξίδι.

ΠΕΝΤΙΚΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 6/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Καραγκιουμρούκ. Ο Ερσόι (47’) άνοιξε το σκορ για την Γκαζιαντέπ, αλλά ο Μαρκάο (67’) ισοφάρισε, παρότι η Καραγκιουμρούκ έμεινε με 10 παίκτες στο 55’. Ο Γιέφτοβιτς (90’) και ο Μοντέιρο (90+9’) χάρισαν τη νίκη στους γηπεδούχους.

Αποφασιστικό βήμα παραμονής έκανε η Γκαζιαντέπ με τη δεύτερη κολλητή νίκη στο “εξάποντο” του περασμένου Σαββάτου, σκοράροντας 9 φορές μέσα σε 6 ημέρες!

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι, απάντησε με κεφαλιά στο δοκάρι η Γκαζιαντέπ πριν το ημίωρο. Σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ προηγήθηκε με το ξεκίνημα της επανάληψης και δευτερόλεπτα αργότερα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα χάρη σε αντιεπαγγελματικό μαρκάρισμα του αντίπαλου στόπερ.

Κι όμως, η Καραγκιουμρούκ ισοφάρισε με αριθμητικό μειονέκτημα, εκμεταλλευόμενη εύκολο λάθος κυκλοφορίας. Έντονη η ακόλουθη πίεση της Γκαζιαντέπ, ξόδεψε τρεις μεγάλες ευκαιρίες πριν ανακτήσει προβάδισμα σε ένα από τα φορτώματα της αντίπαλης περιοχής. Σε αντεπίθεση των τελευταίων δευτερολέπτων διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

“Είχαμε μια πολύ σημαντική νίκη, αλλά δυστυχώς τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα.” δήλωσε ο κόουτς Ινάν.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός φορ Ντράγκους, αλλά τραυματίστηκε ο χρήσιμος Μπακατά (μπακ). Σταθερά εκτός οι αναλώσιμοι Ακόστα (μέσος), Ζενγκίν (στόπερ).