* 14η αγωνιστική

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για την Super Lig.

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΠΕΝΤΙΚΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-1) από την Μπασακσεχίρ. Ο Αμπεΐντ (12’) άνοιξε το σκορ για την Μπασακσεχίρ και ο Γιαρντιμτσί (36’) ισοφάρισε για την Πεντίκσπορ. Οι Φιγκεϊρέδο (49’), Λίμα (59’), Πιόντεκ (63’) σκόραραν για τους γηπεδούχους στο β’ ημίχρονο.

Πισωγύρισμα η εμφάνιση της νεοφώτιστης στην επιστροφή της από τη διακοπή των εθνικών ομάδων, απόλυτα δίκαιο το βαρύ σκορ στο γειτονικό ταξίδι της Δευτέρας.

Μπήκε νωχελικά στο παιχνίδι και γλίτωσε από περισσότερα γκολ στο πρώτο 20λεπτο. Ισοφάρισε από το πουθενά, εκμεταλλευόμενη μεγάλο λάθος των γηπεδούχων στο build up και στο κλείσιμο του ημιχρόνου έχασε μεγάλη ευκαιρία για ανατροπή.

Ράθυμα ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος και αυτή τη φορά το πλήρωσε ακριβά. Αδικαιολόγητα ψηλά οι γραμμές της στο γρήγορο 2-1 της επανάληψης, εκτέθηκε δύο ακόμη φορές σε μεταβάσεις για το “καρέ” της Μπασακσεχίρ.

“Δεν είχαμε διάρκεια στο παιχνίδι μας.” δήλωσε ο κόουτς Βιέιρα.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Τασντεμίρ (αρ. μπακ), Μπιτίν (φορ), Έζε (φορ), επέστρεψαν οι Ρομέρο (επιτελικός), Χασάν (φορ), αναμένεται να πάρουν χρόνο συμμετοχής σήμερα.

ΠΕΝΤΙΚΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (3-3) με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η Γιουνάιτεντ προηγήθηκε 0-2 με Γκαρνάτσο (11’), Φερνάντες (18’) και 1-3 με ΜακΤόμινεϊ (55’), αλλά οι Τούρκοι επέστρεψαν με δύο γκολ του Ζίγιες (29’, 62’) κι ένα του Ακτούρκογλου (71’).

Έζησε μεγάλη βραδιά την Τετάρτη η “τσιμ-μπομ”, πραγματοποίησε μία ακόμη δυνατή ευρωπαϊκή εμφάνιση, επέστρεψε από πολύ δύσκολη συνθήκη και θα ταξιδέψει στην Κοπεγχάγη σε 10 ημέρες για να παίξει τελικό πρόκρισης για τους “16” του Champions League κρατώντας την τύχη στα χέρια της.

Το ασυμβίβαστο επιθετικό πλάνο του κόουτς Μπουρούκ τιμωρήθηκε (δις) νωρίς στο ματς με τη Γιουνάιτεντ, αλλά οι παίκτες του είχαν το σθένος να επιστρέψουν ξανά και ξανά. Αρωγός φυσικά ο Ονάνα με τις λάθος ενέργειές του στα φάουλ του Ζίγιες, είχε και τύχη η πρωταθλήτρια στο φινάλε, όταν οι Άγγλοι ξόδεψαν σημαντικές ευκαιρίες για τέταρτο γκολ.

Εντός των συνόρων, ήταν κυριαρχική η εμφάνιση του προηγούμενου Σαββάτο στο 4-0 επί της ντεφορμέ Αλάνιασπορ. Συνεχίστηκε το εντυπωσιακό εντός έδρας σερί, διατηρήθηκε ισόβαθμη στην κορυφή με τη Φενέρ, στην έδρα της οποίας θα παίξει παραμονή Χριστουγέννων.

Σε δυσμένεια ο Νέλσον (στόπερ), απρόθυμος στις προπονήσεις, αναμένεται να αποχωρήσει στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο.

Όσον αφορά το ιατρικό δελτίο, μοναδική απουσία ο Σάντσες (στόπερ) που έχασε και το μεσοβδόμαδο παιχνίδι.