* 13η Αγωνιστική

* No Goal τα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

Δείτε τα Προγνωστικά Αργεντινής

ΠΑΤΡΟΝΑΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Σαν Λορέντσο. Ο Ροντρίγκες (17’) άνοιξε το σκορ για την Πατρονάτο, στο 64’ η Σαν Λορέντσο έμεινε με 10 παίκτες και στο 67’ ο Γκουντίνιο έκανε το 0-2. Μείωσε με αυτογκόλ στο 71’ η Σαν Λορέντσο.

Επιστροφή στις νίκες για την Πατρονάτο την προηγούμενη Παρασκεύη, ανάσα για την ομάδα του Σάβα το διπλό στο “Νουέβο Γκασόμετρο”, παρέμεινε στην ουρά της συνολικής βαθμολογίας του έτους, αλλά μείωσε την απόσταση από τους ανταγωνιστές της.

Χτύπησε νωρίς στην κόντρα για το 0-1 και εκμεταλλεύτηκε τον εκνευρισμό των γηπεδούχων. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα μετά την αποβολή των γηπεδούχων, αξιοποίησε το αριθμητικό πλεονέκτημα για το 0-2, δέχθηκε γκολ από το πουθενά από στατική φάση, ενώ είχε φάσεις για μεγαλύτερο σκορ στο τέλος.

Είχαν προηγηθεί τρεις σερί ήττες παρά τις ανταγωνιστικές εμφανίσεις, από Ράσινγκ (2-3 εντός), Νιούελς (1-0 εκτός) και Μπάνφιλντ (0-1 εντός).

ΠΑΤΡΟΝΑΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Ουνιόν Σάντα Φε. Το καθοριστικό γκολ πέτυχε ο Σόσα στο 48ο λεπτό.

Ζωντανή στο κυνήγι της 4αδας η Χιμνάσια με τη νίκη του Σαββάτου, την 4η στα 5 τελευταία παιχνίδια της, θα χρειαστεί το 2/2 στα εναπομείναντα παιχνίδια και απώλειες από τους ανταγωνιστές της για να δώσει το “παρών” στα playoffs.

Ισορροπημένο το πρωτο ημίχρονο με την Ουνιόν, οι δύο ομάδες απείλησαν κυρίως από στημένες φάσεις στο πρώτο μέρος. Η Χιμνάσια έψαχνε τις γρήγορες μεταβάσεις και πάσες στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, της ακυρώθηκε οριακά το γκολ στο πρώτο μέρος, το βρήκε με αυτόν τον τρόπο στο ξεκίνημα της επανάληψης και διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα ως το τέλος χάνοντας ευκαιρίες για δεύτερο γκολ στην κόντρα.

Είχε προηγηθεί το διπλό στην Πλατένσε (0-3), κέρδισε και στο προηγούμενο ταξίδι της στο Τουκουμάν επί της Ατλέτικο (1-2).

Πρόβλημα στο αριστερό άκρο της άμυνας, τραυματίες τα δύο μπακ Μεγιούσο και Γκίφρεϊ.