*5η αγωνιστική.

*Ο ΠΑΟΚ έχασε μόλις δύο απ’ τα τελευταία 13 ματς πρωταθλήματος κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα ανεξαρτήτως έδρας (10-1-2), είχε επιμέρους σκορ 20-3!

*Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε αποτέλεσμα στα τελευταία δύο εντός έδρας ματς πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ. Πέρυσι έμεινε στο 0-0, ενώ το 2022 επικράτησε 1-0.

*Ο ΠΑΟΚ δε σκόραρε και δεν κέρδισε στα τελευταία δύο ματς πρωταθλήματος. Τελευταία φορά που αυτό συνέβη για τρία σερί ματς ήταν τον Ιανουάριο του 2013.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Ο Τζίμας το 0-1 στο 16’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Άλβαρες στο 21’. Το 1-2 ήρθε απ’ τον Μπάλαν στο 28’, ο Αστέρας ισοφάρισε ξανά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Ρεγκίς. Καλύτεροι οι Αρκάδες στο δεύτερο 45λεπτο.

Στάθηκε «όρθιος» στο εκτός έδρας ματς με τον Αστέρα Τρίπολης την περασμένη εβδομάδα, η ισοπαλία ήταν το περισσότερο που μπορούσε να πάρει. Είχε τον Σόρια σε μεγάλο απόγευμα, ο δεξιός μπακ του «σέρβιρε» δύο γκολ σε Τζίμα και Μπάλαν, τα οποία έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα της Ηπείρου. Ο Αστέρας βρήκε δύο απαντήσεις πριν την ανάπαυλα, με δύο στατικές φάσεις, στο δεύτερο μέρος μπήκε με ψυχολογία για την ανατροπή, είχε την κυριαρχία και κάποιες καλές στιγμές, αλλά τα χάλασε στην τελική προσπάθεια.

«Όταν παίρνεις βαθμούς εκτός έδρας πάντα είναι ικανοποιητικό. Η εικόνα του παιχνιδιού είναι ότι ο Αστέρας είχε περισσότερο την κατοχή της μπάλας σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού: εμείς είχαμε πάντα απώλεια κατοχής. Είμαστε εν μέρει ικανοποιημένοι, αλλά πρέπει να δούμε τι δεν κάναμε σωστά για να έχουμε καλύτερη εικόνα και απόδοση», είπε ο κόουτς Στάικος. Τρίτο σερί ματς που δεν κερδίζει η ομάδα του μετά την εντός έδρας ήττα 0-1 απ’ τον Παναθηναϊκό και το εκτός έδρας 0-0 κόντρα στον Παναιτωλικό, στην πρεμιέρα επικράτησε άνετα 3-0 της Κηφισιάς.

Στην αποστολή για πρώτη φορά ο νεοαποκτηθείς φορ Έφορντ, πρόλαβε ο μέσος Τζίνο, στην αποστολή και οι Μπεγκάλα και Μπιλμπάο. Τιμωρημένοι οι δανεικοί απ’ τον ΠΑΟΚ, Τζίμας και Τσαούσης, ενώ τραυματίες είναι οι Ριένστρα και Καραχάλιος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δέχτηκε γκολ στα τελευταία δύο ματς πρωταθλήματος.

*Μετρά 3/4 ΝG στο νέο πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΟΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 3-2 επί της Ελσίνκι στην πρεμιέρα των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ. Ο Μπαντέ το 1-0 στο 35’, το 1-1 ήρθε στον 55’ με τον Κουλιεράκη, ο Ντεσπότοφ έκανε το 1-2 στο 81’, ενώ ο Μπράντον Τόμας στις καθυστερήσεις έκανε το 1-3. Ο Ραντούλοβιτς στις καθυστερήσεις με πέναλτι το τελικό 2-3.

Όφειλε να βρει απαντήσεις στο εκτός έδρας ματς της Πέμπτης με την Ελσίνκι, στο πρώτο ημίχρονο δεν έδειχνε ικανός να το πράξει. Έκανε ίσως το χειρότερο 45λεπτο της σεζόν, ήταν παντελώς ακίνδυνος επιθετικά, είχε μόνο κακές αποφάσεις και έλλειψη ταχύτητας σε σκέψη και εκτέλεση, βρέθηκε να χάνει μετά από γκολ σε κόρνερ. Στο δεύτερο μέρος μπήκε πολύ διαφορετικός, «πάτησε» την Ελσίνκι και μέσα σε μερικά λεπτά είχε δοκάρι και δύο κλασικές ευκαιρίες. Σώθηκε στη φάση του δοκαριού του Ραντούλοβιτς, ισοφάρισε άμεσα με τον Κουλιεράκη και έδειχνε ικανός να κάνει την ανατροπή. Αυτή ήρθε με το περίεργο γκολ του Ντεσπότοφ, ενώ «κλείδωσε» με το ωραίο γκολ του Μπράντον Τόμας. Ένα λάθος του Εκόνγκ έφερε το πέναλτι για το 2-3 στο φινάλε.

«Στο ημίχρονο είπα στους παίκτες μου ότι δεν πρέπει να πέφτουμε με την πρώτη αναποδιά. Επιστρέψαμε με αποφασιστικότητα, με επιθετικότητα στο πρέσινγκ, είχαμε ενέργεια στο να κλέβουμε μπάλες, αλλά και να τις εκμεταλλευτούμε. Στο πρώτο μέρος δεν ήμασταν αποφασιστικοί όταν κλέβαμε τις μπάλες, ενώ στο δεύτερο είχαμε ένταση και αποφασιστικότητα», είπε ο κόουτς Λουτσέσκου, που συμπλήρωσε: «Χρειάζεται χρόνο για να φτάσουμε στο σημείο που θέλουμε. Δεν είμαι απόλυτα χαρούμενος, αλλά είμαι ικανοποιημένος για το αποτέλεσμα σε μία δύσκολη έδρα».

Η ομάδα του έβγαλε χαρακτήρα έπειτα από δύο σερί κακές εμφανίσεις με ΟΦΗ (εκτός έδρας ήττα 1-0) και Άρη (εντός έδρας 0-0), που είχε σοβαρά προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι, ουσιαστικά δεν έβγαλε καθαρή ευκαιρία για 180 λεπτά. Σήμερα οφείλει να κερδίσει, αν δε θέλει να μείνει από νωρίς αρκετά πίσω βαθμολογικά. Εκτός οι Εκόνγκ και Τσιγγάρας, τη θέση του πρώτου στο κέντρο της άμυνας λογικά θα πάρει ο Κεντζιόρα, ενώ στα χαφ μάλλον θα παίξει ο Μεϊτέ, που δεν πήρε χρόνο στη Φινλανδία. Στην αποστολή ο Σάστρε (Αμυντικός).