*Πρώτος μεταξύ τους αγώνας για τα play offs σχετικά με την άνοδο στην Premier League. Ακολουθεί επαναληπτικός στην έδρα της Ρος Κάουντι. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά και τα δύο παιχνίδια, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

ΠΑΡΤΙΚ ΘΙΣΤΛ

Προηγούμενο ματς: Η Πάτρικ Θιστλ κέρδισε 0-5 εκτός έδρας την Εϊρ Γιουνάιτεντ, ανοίγοντας το σκορ με τον ΜακΜίλαν μόλις στο έβδομο λεπτό. Στο 25’ αποβλήθηκε αντίπαλος παίκτης, κάτι που εκμεταλλεύτηκε πλήρως. Σκόραρε τέσσερα γκολ με τους Τιφόνεϊ (27’, 54’), Λόουλες (63’), Χολτ (88’).

Η Πάτρικ Θιστλ τερμάτισε στην τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου στο Championship, καταφέρνοντας να αποκλείσει στα play offs και τις δύο ομάδες που τερμάτισαν από πάνω της στο βαθμολογικό πίνακα. Μάλιστα τα κατάφερε με 4/4 νίκες, κερδίζοντας αρχικά την Κουίνς Παρκ, πρώτα εντός με 4-3 και μετά εκτός με 0-4. Στη συνέχεια διέλυσε και την Έρντρι, κερδίζοντας την με 3-0 εντός έδρας, πριν επικρατήσει και με 0-5 μακριά από το γήπεδο της.

Από τις 18 Φεβρουαρίου και έπειτα έχει χάσει μόνο από την Ινβερνές εκτός έδρας, με 10 νίκες σε 17 παιχνίδια. Μάλιστα είναι χωρίς ήττα εδώ και 10 αγώνες, με εφτά νίκες σε αυτό το διάστημα.

Αξίζει να σημειωθεί πως ποτέ δεν έχει καταφέρει ομάδα που τερμάτισε τέταρτη στο Championship να πάρει την άνοδο στην Premier League. Και από τότε που διεξάγονται τα μπαράζ με τον συγκεκριμένο τρόπο, σε οκτώ τελικούς, τρεις φορές κατάφερε να ανέβει η ομάδα από το Championship.

Πάρτικ Θιστλ Στατιστικά

*Εχει πέντε σερί over 2,5

*Εχει τρία συνεχόμενα N/G

*Εχει 16/25 over 2,5 εντός έδρας, 12/18 στο πρωτάθλημα

ΡΟΣ ΚΑΟΥΝΤΙ

Προηγούμενο ματς: Η Ρος Κάουντι έχασε με 3-1 εκτός έδρας από την Κιλμάρνοκ, με το πρώτο τέρμα να το δέχεται από τον Λάιονς στο 36’, πριν ο Άρμστρονγκ με πέναλτι στο 49’ διαμορφώσει το τελικό σκορ. Μείωσε με πέναλτι του Ντάντα στο 69ο λεπτό, πριν ο Βάσελ στο 78’ “γράψει” το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ρος Κάουντι έχασε με 3-1 εκτός έδρας από την Κιλμάρνοκ, και με δύο ήττες στα τρία τελευταία παιχνίδια, παίρνοντας μόνο ένα βαθμό σε αυτή την περίοδο. Τερμάτισε στην 5η θέση του γκρουπ που πάλεψε για την παραμονή, μόνο πάνω από την Νταντί Γιουνάιτεντ που υποβιβάστηκε απευθείας. Εχει λοιπόν την ευκαιρία να διεκδικήσει την παραμονή της σε αυτά τα μπαράζ με ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας.

Μακριά από την έδρα της φέτος έχει 12 ήττες και μόλις πέντε νίκες σε 22 αγώνες, κερδίζοντας αντιπάλους που θεωρητικά είναι υποδεέστεροι αγωνιστικά από την ίδια. Αυτό που αποτελεί αρνητικό είναι η απειρία της, καθώς συμμετέχει πρώτη φορά σε ανάλογη διαδικασία.

Το μεγάλο πρόβλημα για τον Μάλκολμ Μακάι είναι ο τραυματισμός του Γουάιτ, πρώτου της σκόρερ και βασικού επιθετικού, ο οποίος μετά το τελευταίο παιχνίδι αποκόμισε ένα μεγάλο κόψιμο στο κεφάλι και η συμμετοχή του απόψε είναι αμφίβολη.