28η αγωνιστική

*Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε στα 3/5 συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο την Κλερμόν.

*Over 3.5 τα 4/5 συνολικά τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Κλερμόν – Παρί Σεν Ζερμέν 0-0

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Ρεν, για το κύπελλο. Αν και έχασε πέναλτι με τον Εμπαπέ στο 37′, τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Την πρόκριση της στον τελικό του φετινού κυπέλλου Γαλλίας πανηγύρισε η Παρί Σεν Ζερμέν, επιστρέφοντας εκεί μετά από δυο χρόνιας απουσίας. Το βράδυ της Τετάρτης, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε υποδέχθηκε τη Ρεν, για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Τα βρήκε αρκετά σκούρα για να κάμψει την αντίσταση των φιλοξενούμενων, όμως αυτό δεν της στοίχισε. Ούσα ελαφρώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, είδε αρχικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει πέναλτι του Εμπαπέ, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Γάλλος σούπερ σταρ κατάφερε να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Η Παρί ήταν αυτή που απειλούσε στην πορεία, όμως ο Μανταντά της αρνήθηκε αρκετές φορές ένα δεύτερο τέρμα και με τη Ρεν να μην έχει κάποια ουσιαστική ευκαιρία, το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Στον τελικό της 25ης Μαΐου θα βρει απέναντι της τη Λυών, με τις δυο ομάδες να κοντράρονται πάλι σε αντίστοιχο ματς για πρώτη φορά μετά το 2008. Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα τώρα, “τρέχει” αήττητο σερί 22 αγωνιστικών (16-6-0), μετά και το εκτός 0-2 επί της Μαρσέιγ, πριν από μια εβδομάδα. Γεγονός που τη διατηρεί μόνη πρώτη και στο +12 από τους διώκτες της. Επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες στα δέκα τελευταία εντός της.

Την ερχόμενη Τετάρτη (10/04), θα υποδεχθεί τη Μπαρτσελόνα, στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Εκτίει τιμωρία στο αποψινό παιχνίδι ο Βραζιλιάνος αμυντικός Λούκας Μπεράλντο, που αποβλήθηκε στη Μασσαλία.

Παρί Σεν Ζερμέν Στατιστικά

*Σκόραρε στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από την Τουλούζ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο όγδοο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 73′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται έξι λεπτά αργότερα.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Κλερμόν, μετά και τη νίκη της με 2-1 κόντρα στη Χάβρη. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν υποδέχθηκε την Τουλούζ, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 0-3.

Βρέθηκε πίσω από πολύ νωρίς στο παιχνίδι και από το σημείο του πέναλτι, σταδιακά όμως ισορρόπησε την κατάσταση και ξεκίνησε να γίνεται απειλητική. Είχε μια καλή στιγμή μέχρι την ανάπαυλα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά πιο δραστήρια και θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα, όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας ήταν σε καλή μέρα. Κι αφού δεν βρήκε δίχτυα, “πλήρωσε” τις αργές επιστροφές στην άμυνα της με ακόμη δυο τέρματα προς το φινάλε.

Έφτασε έτσι τις τρεις ήττες στις τέσσερις τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος. Σαν αποτέλεσμα, διατηρείται στην τελευταία θέση της κατάταξης, στο -7 από τη ζώνη της παραμονής, επτά στροφές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος. Απέσπασε μόλις ένα βαθμό στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της, στις 3/4 δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.

Εξέτισαν την τιμωρία τους οι Νέτο Μπόρζες και Γκαστιέν, όχι όμως και ο Ρασάνι που παραμένει εκτός. Τραυματίες είναι οι Κονατέ, Γκοναλόν, Μαμπρούκ και Μπερκάνι.