14η αγωνιστική

*Ανακοινώθηκε sold out.

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΠΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Σεντ Ετιέν, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Γκορί στο 72ο λεπτό.

Αήττητη παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Παρί. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στεφάν Ζιλί φιλοξενήθηκε από τη Σεντ Ετιέν, από την έδρα της οποίας πέρασε με 0-1. Μπορεί να μην ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, ωστόσο απέφυγε τα χειρότερα και σταδιακά πήρε τα ηνία. Είχε αρκετές και πιο ουσιαστικές ευκαιρίες στη συνέχεια, για να βρει εν τέλει δίχτυα προς το φινάλε και να πάρει το τρίποντο.

Συνεχίζει έτσι την προσπάθεια για να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη, από την οποία και απέχει δυο βαθμούς πλέον. Παράλληλα, κράτησε ανέπαφη την εστία για πρώτη φορά μετά από έξι ματς. Χωρίς νίκη στα τρία τελευταία εντός της (0-1-2).

Παρί Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 3.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΑΣΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Μπορντό, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Σαντελί (9′, 68′) και Μπονέρ (18′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 78ο λεπτό.

Όπως η αποψινή της αντίπαλος, έτσι και η Μπαστιά “τρέχει” αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεζίς Μπρουάρ υποδέχθηκε τη Μπορντό, της οποίας και επικράτησε με 3-1. Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την αγωνιστική κρίση και τα αμυντικά προβλήματα της αντιπάλου της, για να πάρει σαφές προβάδισμα στον αγωνιστικό χώρο. Κατέβασε ταχύτητα στην πορεία, δεχόμενη απλά τη μείωση για το τελικό αποτέλεσμα.

Επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες, μετά τις δυο ισοπαλίες με Ροντέ (1-1 εκτός) και Γκινγκάμπ (0-0 εντός), έφτασε τους 16 βαθμούς και είναι στο +2 από την Παρί. Αγνοεί το διπλό στις έξι φετινές εξόδους της (0-3-3), στις 4/6 δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.