20η αγωνιστική

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Δόξα Κατωκοπιάς – Πάφος 0-3

ΠΑΦΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί του Ακρίτα Χλώρακας, για το κύπελλο. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Αμπντουραχίμι (12′) και Ζάιρο (69′), δέχθηκε προσωρινά τη μείωση στο 83ο λεπτό, για να βρει και πάλι δίχτυα στις καθυστερήσεις με τον Σεμέδο.

Με το εισιτήριο της πρόκρισης στα προημιτελικά του κυπέλλου στα χέρια της, έρχεται στο σημερινό παιχνίδι η Πάφος. Την περασμένη Τρίτη, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ υποδέχθηκε τον Ακρίτα Χλώρακας, για τη φάση των “16” της διοργάνωσης, κόντρα στην οποία επικράτησε με 3-1.

Χωρίς να πιάσει το μέγιστο της απόδοσης της, έφτασε σε μια απολύτως δίκαιη επικράτηση για να προκριθεί. Μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε από νωρίς, στην πορεία έριξε το ρυθμό και παρότι καλύτερα έπρεπε να περιμένει μέχρι το 69ο λεπτό για να κάνει το 2-0. Δέχθηκε τη μείωση στη μοναδική αξιόλογη ευκαιρία των φιλοξενούμενων, όμως προς το φινάλε βρήκε και πάλι δίχτυα για το τελικό αποτέλεσμα.

Στο πρωτάθλημα τώρα, έρχεται από το εκτός 0-2 επί της Ένωσης Παραλιμνίου, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από δυο αγωνιστικές (0-1-1), βρίσκεται στην τρίτη θέση της κατάταξης και στο -3 από την κορυφή. Ηττήθηκε μια φορά στα εννέα φετινά εντός της στη διοργάνωση (6-2-1).

Εξέτισαν την τιμωρία τους και θα δώσουν και πάλι το παρόν οι Γιόσεφ Κβίντα και Ζορντάν Ικοκό. Αυτή τη φορά τιμωρημένος είναι ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς, όντας και ο μοναδικός απόντας.

Πάφος Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 3.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Νέα Σαλαμίνα, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα που δέχθηκε στο 48ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Εξακολουθεί να αγνοεί τους τρεις βαθμούς της νίκης εδώ και έξι αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα η Δόξα Κατωκοπιάς, σε ένα σερί όπου και μετράει μια ισοπαλία και πέντε ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βίκτορ Μπασάρδε υποδέχθηκε τη Νέα Σαλαμίνα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Πολύ κακή η εικόνα των δυο πλευρών σε ένα πρώτο ημίχρονο, με αργό ρυθμό, πολλά λάθη και ελάχιστες φάσεις. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όμως, ένα λάθος του πορτιέρο Σισκόφσκι ήταν αρκετό για να βάλει πίσω στο σκορ την ομάδα του. Είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο φινάλε, όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας της στέρησε το βαθμό.

Δεύτερη διαδοχική ήττα, μετά και το εκτός 2-0 από την Ομόνοια, φτάνοντας παράλληλα τα έξι σερί ματς χωρίς να έχει σκοράρει. Απέσπασε μόλις ένα βαθμό στις έξι τελευταίες εξόδους της στο πρωτάθλημα. Εκτίει τιμωρία ο Μπεράτ Σαντίκ.