8η αγωνιστική

*Αήττητη η Ούτσικτενς σε τρία συνολικά εντός με αντίπαλο την Έστερ, έχοντας δυο νίκες και μια ισοπαλία.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΟΥΤΣΙΚΤΕΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Τρέλεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 21ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Λίμα (31′) και Μπουκ (45′), δέχθηκε την ισοφάριση στο 86′.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Ούτσικτενς, μετά και το εντός 4-1 επί της Σκέβντε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπόσκο Όροβιτς φιλοξενήθηκε από την Τρέλεμποργκ, στην έδρα της οποίας πήρε το βαθμό της ισοπαλίας, μετά και το τελικό 2-2. Δεν έπεισε πλήρως με την εικόνα της, όμως εκμεταλλεύτηκε το πολύ δυναμικό τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου και έστω και προσωρινά έκανε την ανατροπή, παρότι δεν κράτησε μέχρι τέλους.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους δώδεκα συνολικά μέχρι τώρα και είναι στο -5 από την κορυφή της κατάταξης και τη Λαντσκρόνα. Αήττητη μπροστά στο κοινό της, με δυο νίκες και μια ισοπαλία, έχοντας δεχθεί μόλις ένα τέρμα. Συμπλήρωσε κάρτες ο μέσος Ραντέλοβιτς και θα εκτίσει τιμωρία.

Ούτσικτενς Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Όντεβολντ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τους Κρίτσακ (5′), Ρόντιτς (11′) και Βίμπεργκ (40′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Έστερ, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και είχε δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάρτιν Φόιστον υποδέχθηκε την Όντεβολντ, της οποίας και επικράτησε με 3-0. Μπήκε αρκετά δυναμικά στο ματς και ουσιαστικά “καθάρισε” μέχρι την ανάπαυλα (3-0). Στην πορεία έκανε περισσότερο διαχείριση του ματς, χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα.

Κάπως έτσι, έφτασε τις τρεις νίκες για φέτος και μοιράζεται την τρίτη θέση της κατάταξης με την αποψινή της αντίπαλο. Πανηγύρισε ένα διπλό στις τρεις φετινές εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη από μια ισοπαλία και ήττα. Εξέτισε και υπολογίζεται ο φορ Αλίεφ.