18η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Ουνιόν στα 6 τελευταία μεταξύ τους (2-4-0).

ΟΥΡΑΚΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Έμελεκ. Η Ουρακάν προηγήθηκε δις με Έτσε (6’) και Ασεβέδο (60’), η Έμελεκ απάντησε ισάριθμες φορές με Καμπέσα (16’) και Μπολάνιος (86’).

Με ισοπαλία συνοδεύτηκε και το 3ο παιχνίδι του Μπατάλια στον πάγκο της “γκλόμπο”, αυτή την φορά με γκολ. Την Πέμπτη έχασε καλή ευκαιρία να πάρει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στα νοκ άουτ του Sudamericana, αλλά η έλλειψη αυτοπεποίθησης που χαρακτηρίζει πλέον την ομάδα στοίχισε ξανά.

Μόλις μία η νίκη της στα 11 τελευταία παιχνίδια (1-5-5) ανεξαρτήτως διοργάνωσης κι αυτή ήρθε με ιδρώτα εντός έδρας απέναντι στην πλέον αδύναμη ομάδα της λίγκας, Άρσεναλ. Την προηγούμενη Κυριακή στη Χουνίν ήταν τυχερή που πήρε το βαθμό από την Σαρμιέντο (0-0), αφού οι γηπεδούχοι έχασαν δυνατές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο χτυπώντας στο transition.

Με απουσίες και πάλι στο κέντρο της άμυνας αφού παραμένουν εκτός οι τραυματίες στόπερ Σάουρο, Τόμπιο, ενώ ο Μερόγια είναι ξένο σώμα. Εκτός και οι Σπίνα (μέσος), Γκάουτο (εξτρέμ), o δεύτερος με την Under-20 της Αργεντινής.

ΟΥΡΑΚΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 8/10 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΟΥΝΙΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Σεντράλ Κόρδοβα. Ο Ρολδάν πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 87ο λεπτό.

Επιτέλους νίκη για την Ουνιόν! Πρώτη με τον κόουτς Μέντες στον πάγκο, πρώτη μετά από 10 αποτυχημένες απόπειρες (0-4-6), η οποία όμως δεν αρκούσε για να ξεκολλήσει από τον πάτο της τρέχουσας καμπάνιας, ενώ στην ειδική βαθμολογία υποβιβασμού διατηρεί ακόμα μία αξιόλογη απόσταση.

Σε καμία περίπτωση δεν έπεισε με την εμφάνισή της στο Σαντιάγο ντελ Εστέρο την προηγούμενη Παρασκευή. Στάθηκε τυχερή στις αρκετές χαμένες ευκαιρίες των γηπεδούχων κι “έκλεψε” το ματς στο φινάλε με κορυφαίο της στο ματς τον κίπερ Μέλε.

Δεν υπολογίζεται πλέον ο Εσκιβέλ (αρ. μπακ) που έκλεισε στην Ατλέτικο Παραναένσε. Δεν ταξίδεψαν στο Μπουένος Άιρες και οι τραυματίες Βεσίνο (φορ), Χουάρες (εξτρέμ).