*Ημιτελική φάση του Λιγκ Καπ. Δεύτερο παιχνίδι, σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο 1ο παιχνίδι: Γιοκοχάμα Μαρίνος – Ουράβα 1-0 (61’ Λόπες πεν.).

*Στο Πρωτάθλημα: Γιοκοχάμα Μαρίνος – Ουράβα 2-0 (25/02), Ουράβα – Γιοκοχάμα Μαρίνος 0-0 (06/08).

ΟΥΡΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Γιοκοχάμα Μαρίνος στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για το Λιγκ Καπ. Το γκολ στο 61’ με πέναλτι, στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Σακάι της Ουράβα.

Έχασε μετά από καιρό η Ουράβα, για την ακρίβεια μετά από τις 13 Αυγούστου και 11 ματς, στα οποία μετρούσε επτά νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Είχε ορισμένες καλές ευκαιρίες, δέχθηκε το γκολ από πέναλτι, πληρώνοντας μία αμυντική απροσεξία.

Θα επιδιώξει σήμερα να κάνει την ανατροπή, με όπλο και την έδρα της. Εκεί, τρέχει αήττητο σερί 16 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις και κατά τη διάρκεια της φετινής σεζόν έχει ηττηθεί μόλις μία φορά, τον Μάιο από τη Σαγκάν Τοσού με 0-2 για το πρωτάθλημα.

Στον προηγούμενο γύρο του Λιγκ Καπ, απέκλεισε με δύο νίκες την Γκάμπα Οσάκα, 1-0 εκτός έδρας και 3-0 εντός.

Ουράβα Στατιστικά

*No Goal τα 10/15 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

*Δε δέχθηκε γκολ στα 8/10 τελευταία εντός έδρας ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

ΓΙΟΚΟΧΑΜΑ ΜΑΡΙΝΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 απέναντι στην Ουράβα, στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο Λιγκ Καπ. Στο 61’ με πέναλτι το μοναδικό τέρμα του αγώνα από τον Άντερσον Λόπες, στις καθυστερήσεις η Ουράβα έμεινε με δέκα παίκτες.

Έστω και αν χρειάστηκε ένα πέναλτι, το οποίο προήλθε περισσότερο από λανθασμένη αντίδραση του αντίπαλου αμυντικού και λιγότερο από δική της πίεση, η Γιοκοχάμα εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και έχει προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.

Πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική της νίκη και τρίτη συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις. Βέβαια, η μοναδική ήττα σε αυτό το σερί την πόνεσε πολύ, καθώς ήρθε στο ντέρμπι κορυφής της J1 League με αντίπαλο την Βίσσελ Κόμπε (0-2 εντός), η οποία την άφησε στο -4 από την 1η θέση και ψαλίδισε τις ελπίδες της για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στον προηγούμενο γύρο του Λιγκ Καπ, αρχικά ηττήθηκε από τη Σαπόρο με 3-2 εκτός, στην έδρα της έκανε την ανατροπή επικρατώντας με 3-0.