* 3η αγωνιστική.

* Δεν έχουν αναμετρηθεί ποτέ στην έδρα της Ουνιόν. Τυπικά γηπεδούχος η Ουνιόν στο ματς κυπέλλου του 2019, στο οποίο είχε επικρατήσει η Μπαράκας Σεντράλ με 1-0.

* Πέρα από τη φετινή σεζόν, σε πρωτάθλημα και Κόπα ντε λα Λίγκα συναντήθηκαν μόνο πέρυσι με την Ουνιόν να επικρατεί με 2-1 εκτός στο πρωτάθλημα και το ματς του Κόπα ντε λα Λίγκα να λήγει ισόπαλο με 1-1.

ΟΥΝΙΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με την Ινστιτούτο εκτός έδρας. Προηγήθηκε με τον Ορσίνι στο 33’, ισοφαρίστηκε από τον Σαντιάγο Ροντρίγκες (40’). Όλο το δεύτερο ημίχρονο έπαιζε με έναν περισσότερο, δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί.

Με δεδομένο ότι η αντίπαλος έπαιξε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με έναν λιγότερο, δεν μπορεί να είναι ικανοποιημένη από τον βαθμό που κατέκτησε. Πίεσε περισσότερο στην επανάληψη, είχε και ευκαιρίες, η ουσία όμως έλειψε.

Ασχέτως αυτού έχει μπει καλά στο πρωτάθλημα και τώρα πάει για το 2/2 εντός απέναντι στην ευχάριστη έκπληξη της σεζόν, Μπαράκας Σεντράλ. Αν τα καταφέρει, θα είναι σε όλες τις βαθμολογίες ακριβώς εκεί που θέλει, στη μέση, μακριά από κάθε κίνδυνο.

Ουνιόν Σάντα Φε Στατιστικά

* Στα 8 τελευταία μετράει 6 G/G, τα 5 με over 2,5.

* Από τα 6 τελευταία εντός, έχει χάσει μόνο 1, από την Μπελγράνο με 1-2, για το Κόπα ντε λα Λίγκα.

ΜΠΑΡΑΚΑΣ ΣΕΝΤΡΑΛ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με την Μπαράκας Σεντράλ εντός με 1-1. Προηγήθηκε με τον Ινσούα στο 5’, ισοφαρίστηκε από το πέναλτι του Φοντάνα στο 29’.

Άφησε δύο βαθμούς στην προσωρινή της έδρα, το “Παλάσιο” της Ουρακάν, σε ένα βατό εντός έδρας παιχνίδι. Το αποτέλεσμα δεν ήταν το επιθυμητό, ήταν όμως δίκαιο, με τη Σαρμιέντο να στέκεται καλύτερα από την ίδια συνολικά.

Η νίκη στη Μεντόσα επί της Γοδόι Κρους στην πρεμιέρα, δεν είχε συνέχεια, εκεί που έδειξε ότι και στο πρωτάθλημα είναι ικανή να συνεχίσει να μάχεται για μια θέση στη δεκάδα, θόλωσε κάπως την κατάσταση με το αποτέλεσμα και την εμφάνιση με τη Σαρμιέντο. Θα την ξεκαθαρίσει λίγο περισσότερο με όσα θα δείξει στη Σάντα Φε, πολύ καλό τεστ χαρακτήρα και δυναμικής το παιχνίδι, σε μια πολύ δυνατή έδρα.

Μπαράκας Σεντράλ Στατιστικά

* Πέτυχε πρώτη γκολ στα 6/8 τελευταία.

* Στα 8 τελευταία μετράει μόνο 1 ήττα, στο νοκ άουτ για το Κόπα ντε λα Λίγκα από τη μετέπειτα νικήτρια του τροπαίου Εστουδιάντες, με 3-0.