6η αγωνιστική (τελευταία)

*Φάση των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα. Από κάθε όμιλο προκρίνεται στον επόμενο γύρο η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση. Η δεύτερη παίζει μπαράζ, με ομάδα που θα τερματίσει τρίτη στο Λιμπερταδόρες.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα, καθώς το “Estadio Municipal Nicolás Chahuán Nazar” δεν πληροί τις προϋποθέσεις της CONMEBOL.

*Αδιάφορες οι δυο ομάδες, καθώς έχουν αποκλειστεί από τη συνέχεια.

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά τερμάτων, 2) Γκολ υπέρ, 3) Γκολ υπέρ στα εκτός έδρας, 4) Θέση στη γενική κατάταξη της Conmebol, 5) Κλήρωση

*Στον πρώτο γύρο: Αλιάνσα Πετρολέρα – Ουνιόν Λα Καλέρα 0-1

ΟΥΝΙΟΝ ΛΑ ΚΑΛΕΡΑ (Χιλή)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Κοκίμπο Ουνίδο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο ένατο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με τον Παρνισάρι στο 17′, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 88ο λεπτό. Έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις, όταν και αποβλήθηκε ο Καβαλέρι.

Σε αγωνιστική κρίση βρίσκεται το τελευταίο διάστημα η Ουνιόν Λα Καλέρα, ερχόμενη από τέσσερις διαδοχικές ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Στο πιο πρόσφατο εξ αυτών, υποδέχθηκε την Κοκίμπο Ουνίδο, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Βρέθηκε πίσω από νωρίς, είχε όμως άμεση απάντηση και στην πορεία πίεσε για την ανατροπή. Παρά τις ευκαιρίες, αυτή δεν ήρθε ποτέ, αντιθέτως δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στα τελευταία λεπτά.

Ουραγός στο τρέχων πρωτάθλημα Χιλής, με οκτώ βαθμούς στα 13 ματς που έχει δώσει. Γεγονός που έφερε και την απομάκρυνση του Μανουέλ Φερνάντες από την τεχνική ηγεσία, μετά από πέντε μήνες παρουσίες σε αυτή. Μέχρι τέλος της εβδομάδας αναμένεται ο αντικαταστάτης του. Με υπηρεσιακό τεχνικό απόψε, στο φινάλε των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα, όπου δεν έχει κάποιο κίνητρο, καθώς έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια. Αν δεν ηττηθεί πάντως, θα τερματίσει τρίτη.

Ουνιόν Λα Καλέρα Στατιστικά

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της, ως γηπεδούχος.

ΑΛΙΑΝΣΑ ΠΕΤΡΟΛΕΡΑ (Κολομβία)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, για το πρωτάθλημα. Αμφότερες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες.

Όπως η αποψινή της αντίπαλος, έτσι και η Αλιάνσα Πετρολέρα δεν έχει κερδίσει σε κανένα από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, σε όλες τις διοργανώσεις. Στο πιο πρόσφατο εξ αυτών, πριν από δυο εβδομάδες, η ομάδα του Χουμπέρτ Μποντχέρτ φιλοξενήθηκε από την Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, για την προηγούμενη αγωνιστική του Σουνταμερικάνα, με την οποία έμεινε στο μηδέν. Αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο από το μισάωρο, περιορίστηκε περισσότερο σε παθητικό ρόλο και άντεξε στην πίεση που δέχθηκε.

Αυτός ήταν μόλις ο δεύτερος βαθμός της, μετά από πέντε παιχνίδια στον όμιλο, οπότε και είναι ουραγός, έχοντας αποκλειστεί ήδη από τη συνέχεια. Σε περίπτωση νίκης πάντως, θα τερματίσει τρίτη για το γόητρο περισσότερο. Αγνοεί όμως το διπλό στις επτά τελευταίες εξόδους της (0-3-4), στις 6/7 δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.