5η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα. Από κάθε όμιλο προκρίνεται στον επόμενο γύρο η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση. Η δεύτερη παίζει μπαράζ, με ομάδα που θα τερματίσει τρίτη στο Λιμπερταδόρες.

*Στον πρώτο γύρο: Αλιάνσα Πετρολέρα – Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα 1-3

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΔΑΔ ΚΑΤΟΛΙΚΑ (Ισημερινός)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Ροντρίγκες στο 28ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (πεν. 45’+4, 67′), στην πορεία σκόραρε ακόμη δυο φορές με τον Ντίαζ (89′, 90’+7).

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισε η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα. Το βράδυ της Δευτέρας, η ομάδα του Χόρχε Τσέλικο υποδέχθηκε την Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο, της οποίας και επικράτησε με 3-2 στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Αν και ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ, έδωσε αρκετά δικαιώματα και δέχθηκε την ανατροπή. Παρόλα αυτά, στην πορεία ήταν πιο απαιτητική και δικαιώθηκε με ακόμη δυο τέρματα στα τελευταία λεπτά.

Έφτασε έτσι τους 21 βαθμούς και μοιράζεται την πέμπτη θέση με την Έμελεκ, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο, ούσα στο -7 από την κορυφή. Σε ότι αφορά το Κόπα Σουνταμερικάνα τώρα, παραμένει αήττητη στα τέσσερα παιχνίδια του ομίλου (3-1-0) και έχει εξασφαλίσει σίγουρα την πρόκριση της, μένοντας να φανεί πλέον η θέση που θα τερματίσει στον όμιλο.

Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα Στατιστικά

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΛΙΑΝΣΑ ΠΕΤΡΟΛΕΡΑ (Κολομβία)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από την Κρουζέιρο, για το Κόπα Σουνταμερικάνα. Βρέθηκε πίσω στο 41ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 49′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις.

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα για την Αλιάνσα Πετρολέρα. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της, την περασμένη εβδομάδα, η ομάδα του Ουμπέρτ Μποντχέρτ υποδέχθηκε την Κρουζέιρο, για την προηγούμενη αγωνιστική του Κόπα Σουνταμερικάνα, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 0-3. Προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστική και παρότι είχε ευκαιρίες, “πλήρωσε” την αστοχία της, σε αντίθεση με την αντίπαλο της και μοιραία δεν απέφυγε τα χειρότερα.

Αυτή ήταν και η τρίτη διαδοχική ήττα σε όλες τις διοργανώσεις, δεν έχει ελπίδες για να τερματίσει στην κορυφή, ελπίζει μόνο στη δεύτερη θέση, αλλά και αυτό μόνο με θαύμα θα γίνει πράξη. Χωρίς εγχώριες υποχρεώσεις, καθώς απογοήτευσε με την παρουσία της στην κανονική διάρκεια του Απερτούρα της Κολομβίας και απέτυχε να πάρει την πρόκριση στα πλέι οφ.