*Πρώτη αναμέτρηση για την ημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας, θα ακολουθήσει ρεβάνς την ερχόμενη εβδομάδα. Δεν είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, οπότε και σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

✅ Δείτε εδώ όλα τα σημερινά προγνωστικά στοιχήματος ✅

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στον τελικό, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Αλ Αΐν – Αλ Χιλάλ.

ΟΥΛΣΑΝ (Νότια Κορέα)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Γκανγκβόν, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τους Γιου Μιν (9′, 61′), Λι Ντονγκ (43′) και Ουμ Γουόν (55′). Χαμένο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους στο 76ο λεπτό.

Από δυο σερί εντός συνόρων νίκες προέρχεται η Ουλσάν, κόντρα σε Σουγόν (3-0 εντός) και Γκανγκβόν (4-0 εντός). Κόντρα στην τελευταία, το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Χονγκ Μιούνγκ-Μπο ήταν με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και αυτή που απειλούσε περισσότερο, φτάνοντας δίκαια σε αυτό το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά τις επτά πρώτες στροφές του φετινού πρωταθλήματος, έχει συγκεντρώσει 14 βαθμούς και είναι στην τρίτη θέση για την ώρα, στο -2 από την πρωτοπόρο Ποχάνγκ. Πήρε “πράσινο φως” από την ομοσπονδία και δεν θα παίξει την ερχόμενη αγωνιστική, ελέω Τσάμπιονς Λιγκ.

Στον προηγούμενο γύρο, απέκλεισε τη Γιεονμπούκ στο μεταξύ τους εμφύλιο με συνολικό σκορ 2-1 (1-0 εντός, 1-1 εκτός). Επιστρέφει έτσι στα ημιτελικά μετά το 2021, για πέμπτη φορά στην ιστορία της. Στις τρεις πήρε και την πρόκριση για τον τελικό, κατακτώντας δυο φορές τον τίτλο (2012, 2020).

Ουλσάν Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

*Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

ΓΙΟΚΟΧΑΜΑ ΜΑΡΙΝΟΣ (Ιαπωνία)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Σονάν Μπελμάρε, για το πρωτάθλημα. Παρότι πήρε δυο φορές το προβάδισμα με τους Σιογκάι (21′) και Ναμ Τάε-Χι (48′), δέχθηκε ισάριθμες την ισοφάριση (41′, 80′). Έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το 76ο λεπτό.

Αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων “τρέχει” από την πλευρά της η Γιοκοχάμα Μαρίνος, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες, εντός των συνόρων. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Χάρι Κιούελ υποδέχθηκε τη Σονάν Μπελμάρε, με την οποία έμεινε στο 2-2 για το πρωτάθλημα. Σε γενικές γραμμές το μεταξύ τους ήταν ισορροπημένο από άποψης ευκαιριών, με την ίδια όμως να μην είναι ικανή να κρατήσει το προβάδισμα που πήρε δυο φορές.

Πρώτη απώλεια μετά τις δυο νίκες κόντρα σε Βίσσελ Κόμπε (1-2 εκτός) και Γκάμπα Οσάκα (2-0 εντός), οπότε και μοιράζεται την τέταρτη θέση με τη Βίσσελ Κόμπε, μετά τις οκτώ πρώτες αγωνιστικές. Λόγω συμμετοχής στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, πήρε αναβολή το ερχόμενο ματς με την Κασίβα, για τις 29 Μαΐου.

Στον προηγούμενο γύρο της διοργάνωσης, απέκλεισε με δυο νίκες τη Σαντόνγκ (1-2 εκτός, 1-0 εντός). Αυτή είναι η πρώτη φορά που φτάνει μέχρι εδώ στις πέντε συνολικές παρουσίες της στο Τσάμπιονς Λιγκ της Ασίας.