30η αγωνιστική (τελευταία)

*Μετρούν 5/9 παιχνίδια με No Goal μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Ούλενσακερ θέλει νίκη και ταυτόχρονα ήττα ή ισοπαλία της Στιέρνταλς-Μπλινκ για να παίξει στα μπαράζ παραμονής. Η Σόγκνταλ χρειάζεται έναν πόντο για την εξασφάλιση της εξάδας.

*Ά Γύρος: Σόγκνταλ – Ούλενσακερ/Κίσα 1-1

ΟΥΛΕΝΣΑΚΕΡ/ΚΙΣΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ούλενσακερ εξακολουθεί να βρίσκεται σε δεινή βαθμολογική θέση, είναι ζώνη του υποβιβασμού και απέχει δύο πόντους από τα μπαράζ παραμονής. Δεν έχει ελπίδες για την απευθείας σωτηρία. Προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα με αντίπαλο την Όλεσουντ (4-2), η οποία ήταν η τρίτη συνεχόμενη. Δεν έχει πανηγυρίσει νίκη για 14 αγωνιστικές. Δεν αναφέρθηκαν σημαντικά αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε με σκορ 4-2 εκτός έδρας από την Όλεσουντ, για το πρωτάθλημα. Στο 31’ ο Κρίστιανσεν έκανε το 0-1, όμως στο 40’ ο Χάουγκεν ισοφάρισε για το ημίχρονο. Στο 69’ ο Σέρλεκ έκανε το 1-2. Ο Χάουγκεν στο 78’ και ο Νόρντλι στο 82’ έκαναν την ανατροπή για την Όλεσουντ και ο Όλαφσον στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ούλενσακερ/Κίσα Στατιστικά

*3/5 ματς με G/G (δες το στη betshop)

*3/5 αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 11/14 ματς εντός έδρας

ΣΟΓΚΝΤΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Σόγκνταλ δεν έχει πανηγυρίσει νίκη στα τελευταια τρία παιχνίδια που έχει δώσει, αλλά δύσκολα θα χάσει τη θέση της στην εξάδα και τα πλέι οφ ανόδου. Αρχικά ηττήθηκε από την KFUM Όσλο (3-1) εκτός έδρας και στη συνέχεια αναδείχτηκε δύο φορές ισόπαλη με σκορ 1-1 στην έδρα της, με αντιπάλους Στιέρνταλς-Μπλινκ και εσχάτως Σταρτ. Κρατά την τύχη στα χέρια της αναφορικά με την εξάδα και θέλει τυπικά έναν βαθμό για να τα καταφέρει.

Προηγούμενο παιχνίδι: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εντός έδρας με αντίπαλο τη Σταρτ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και έμειναν στο μηδέν. Στο 55’ ο Νέσε σκόραρε για το 1-0 και στο 75’ Σέκβιστ ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα.