*Τρίτος γύρος για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 στη ζώνη της Αφρικής. Σε αυτή τη φάση των προκριματικών συμμετέχουν 20 ομάδες, οι οποίες είναι χωρισμένες σε πέντε γκρουπ των τεσσάρων. Όποια ομάδα τερματίσει στην πρώτη θέση του κάθε ομίλου θα πάρει και την πρόκριση για τα τελικά.

*Πέμπτος όμιλος: Αίγυπτος 6β. (2 αγ.), Ουγκάντα 4β. (2 αγ.), Γκάνα 1β. (2 αγ.), Κονγκό 0β. (2 αγ.)

ΟΥΓΚΑΝΤΑ

Αήττητη παραμένει η Ουγκάντα, μετά και τα δυο πρώτα παιχνίδια στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετρώντας μια νίκη και μια ισοπαλία. Στο προηγούμενο παιχνίδι, φιλοξένησε το Κονγκό, κόντρα στο οποίο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0. Το τέρμα του Μιγιά στο 18ο λεπτό ήταν αρκετό για να κρίνει το παιχνίδι και να χαρίσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Έφτασε έτσι του τέσσερις βαθμούς στο σύνολο, ούσα και στην δεύτερη θέση, ενώ παράλληλα δεν έχει δεχθεί ακόμη κάποιο γκολ, μετά και το εκτός έδρας 0-0 με την Γκάνα.

Στο τελευταίο επίσημο παιχνίδι της, φιλοξενήθηκε από την Ρουάντα, στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι, για τον τρίτο γύρο του Πρωταθλήματος Εθνών Αφρικής. Με το πρώτο ματς να λήγει με 3-0 υπέρ της, η Ουγκάντα έδειξε χαλαρότητα στην ρεβάνς, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 2-0. Μετά και την αποχώρηση του Μιλούτιν Σρεντόγεβιτς από τον πάγκο της, συνεχίζει με το δίδυμο των Μόσες Μπασένα και Φρεντ Καγιομπά στα ηνία της. Ποιο επικίνδυνος παίκτης της είναι ο Φαρούκ Μιγιά (ME), που αγωνίζεται στην Σταντάρ Λιέγης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Ρουάντα για το Πρωτάθλημα Εθνών Αφρικής.

Στατιστικό: N/G τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (δες το στην Interwetten)

Το Ουγκάντα – Αίγυπτος παίζει στην Interwetten

ΑΙΓΥΠΤΟΣ

Το απόλυτο έχει από την πλευρά της η Αίγυπτος, έχοντας επικρατήσει και στα δυο πρώτα παιχνίδια της για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μετά το εκτός έδρας 1-2 επί του Κονγκό, φιλοξένησε την Γκάνα, κόντρα στην οποία επικράτησε με 2-0. Οι “φαραώ” κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με το εύστοχο πέναλτι του Μοχάμεντ Σαλάχ στο 43ο λεπτό, με τον Αμπνταλά Ελ Σαΐντ να διαμορφώνει το τελικό σκορ, τέσσερα λεπτά πριν από τα 90′. Με έξι βαθμούς, είναι στην κορυφή του ομίλου, απέχοντας δυο βαθμούς από την δεύτερη Ουγκάντα.

Αγνοεί τη νίκη στα τέσσερα τελευταία επίσημα παιχνίδια, μετρώντας μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Στο πιο πρόσφατο, η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ φιλοξενήθηκε από το Μαρόκο, στην έδρα του οποίου γνώρισε την ήττα με 3-1, για τον τρίτο γύρο του Πρωταθλήματος Εθνών Αφρικής. Ούσα πίσω στο σκορ με τρία γκολ διαφορά, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει απλά για το τελικό αποτέλεσμα, με το αυτογκόλ του Σεμούμι, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Αποτέλεσμα που την άφησε εκτός συνέχειας, μετά και το 1-1 στο εντός έδρας πρώτο παιχνίδι. Ποιο επικίνδυνος παίκτης της είναι ο Μοχάμεντ Σαλάχ (ΕΠ), που αγωνίζεται στην Λίβερπουλ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από το Μαρόκο για το Πρωτάθλημα Εθνών Αφρικής.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.