*Οι δυο ομάδες έχουν αναμετρηθεί ακόμη μια φορά στο παρελθόν και αυτή ήταν τον Απρίλιο του 1978, σε φιλικό παιχνίδι. Τότε, η Ουαλία είχε επικρατήσει με 1-0, χάρη στο τέρμα του Φιλ Ντάιερ στο 71ο λεπτό.

*Αήττητη η Ουαλία σε επτά συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο από την Ασία, έχοντας απολογισμό πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες. Στα έξι από αυτά κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, έχοντας δεχθεί μόλις ένα τέρμα συνολικά. Στο πιο πρόσφατο, επικράτησαν με 6-0 της Κίνας, το Μάρτιο του 2018.

Δείτε τα προγνωστικά Μουντιάλ

*Στα δέκα από τα 14 τελευταία τέρματα της Ουαλίας στις τρεις τελευταίες μεγάλες διοργανώσεις που συμμετείχε (Euro και Μουντιάλ), τουλάχιστον ένας από τους Γκάρεθ Μπέιλ και Άαρον Ράμσεϊ είχε συμμετοχή, είτε ως σκόρερ είτε με ασίστ.

*Σε εννέα παιχνίδια κόντρα σε ευρωπαϊκές ομάδες για το Παγκόσμιο Κύπελλο, το Ιράν δεν έχει πανηγυρίσει ποτέ τη νίκη (0-2-7).

*Με τα δυο τέρματα που σημείωσε κόντρα στην Αγγλία, ο Μεχντί Ταρεμί έγινε ο πρώτος παίκτης του Ιράν που βρίσκει δις δίχτυα σε παιχνίδι του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Παράλληλα, έγινε και ο πρώτος που πετυχαίνει κάτι τέτοιο σε όλη την ασιατική ήπειρο.

ΟΥΑΛΙΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Ουαλίας

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 1-1 με τις ΗΠΑ, για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο 36ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 82′ με το εύστοχο πέναλτι του Μπέιλ.

Δυο διαφορετικά πρόσωπα έδειξε στην πρεμιέρα της διοργάνωσης η Ουαλία, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τις ΗΠΑ. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση που είχε στο πρώτο ημίχρονο, έδωσε τη μπάλα στην αντίπαλο και είχε περισσότερο το ρόλο του θεατή, χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα. Σαν αποτέλεσμα, πήγε στα αποδυτήρια ούσα πίσω στο σκορ, δεχόμενη το μοναδικό τέρμα μετά από γρήγορη επίθεση των Αμερικανών, με την ίδια να δείχνει κακή αμυντική λειτουργία.

Εμφανώς αλλαγμένη στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες και σχεδόν σε όλες τις στατικές φάσεις άγγιζε το γκολ της ισοφάρισης. Κάτι που εν τέλει έκανε πράξη από το σημείο του πέναλτι και προς το φινάλε της αναμέτρησης. Αξίζει να αναφερθεί ότι αυτή ήταν και η τέταρτη ισοπαλία σε ισάριθμα ματς ομίλων στο Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς και στην παρθενική της εμφάνιση το 1958, αναδείχθηκε ισόπαλη και στα τρία παιχνίδια του ομίλου.

“Το γκολ ήταν αυτό που χρειαζόμασταν. Δεν έχει σημασία ποιος σκόραρε. Σημασία έχει ότι παίξαμε αρκετά καλά στο δεύτερο ημίχρονο και σώσαμε έστω το βαθμό, παρότι είχαμε ευκαιρίες και για κάτι περισσότερο”, δήλωσε ο εξτρέμ Γκάρεθ Μπέιλ. Προπονήθηκε κανονικά τις δυο τελευταίες ημέρες ο Τζο Άλεν, που έχασε την πρεμιέρα, λογικά θα ξεκινήσει από τον πάγκο σήμερα.

Ουαλία Στατιστικά

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΙΡΑΝ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες του Ιράν

Προηγούμενο ματς: Ήττα 6-2 από την Αγγλία, για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Βρέθηκε πίσω με 3-0 στο ημίχρονο (35′, 43′, 45’+1), για να δεχθεί και τέταρτο τέρμα στο 62′. Τρία λεπτά αργότερα μείωσε με τον Ταρεμί, αλλά στην πορεία μάζεψε ακόμη δυο φορές τη μπάλα από τα δίχτυα του (71′, 90′). Μείωσε και πάλι στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Ταρεμί, για το τελικό αποτέλεσμα.

Την πιο βαριά ήττα της ιστορίας του στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου υπέστη το Ιράν, την περασμένη Δευτέρα. Η ομάδα του Κάρλος Κεϊρόζ αντιμετώπισε την Αγγλία στην πρεμιέρα της φετινής διοργάνωσης, από την οποία και διασύρθηκε με 6-2. Τραγική η παρουσία που είχε στο παιχνίδι, υπέπεσε σε αρκετά αμυντικά λάθη που την έβαλαν πίσω με 3-0 από το ημίχρονο κιόλας.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Άγγλους να έχουν τον πρώτο λόγο και να βρίσκουν ακόμη τρεις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα. Με τη μόνη διαφορά ότι το Ιράν κατάφερε να μειώσει δυο φορές το σκορ, σε 4-1 και 6-2, αντίστοιχα, με τον Ταρέμι. Ο φορ της Πόρτο έγινε παράλληλα ο πρώτος παίκτες από το Ιράν που σκοράρει δις σε ένα παιχνίδι για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Σε δηλώσεις του, ο Πορτογάλος τεχνικός στάθηκε περισσότερο στην στάση των παικτών του για τα όσα συμβαίνουν στο Ιράν και για τα δικαιώματα των γυναικών, ενώ δεν παρέλειψε να κατηγορήσει και τον Τύπο για τη διαρροή της αρχικής ενδεκάδος της ομάδος, καθώς θεωρεί ότι αυτό βοήθησε περισσότερο τους Άγγλους. Δύσκολα θα δώσει το παρόν ο πορτιέρο Μπεϊρανβάντ, που τραυματίστηκε στην πρεμιέρα.