*Πλέι οφ υποβιβασμού, 5η αγωνιστική

*Στο κύπελλο (17/4): Οτελούλ – Ουνιβερσιτατέα Κλουζ 2-1

*Στην κανονική διάρκεια: Οτελούλ – Ουνιβερσιτατέα Κλουζ 1-1 και Ουνιβερσιτατέα Κλουζ – Οτελούλ 0-1

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Μόλις μία νίκη έχει η Ουνιβερσιτατέα Κλουζ στα επτά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (4-2-1).

ΟΤΕΛΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε μεσοβδόμαδα την Ουνιβερσιτατέα Κλουζ με 2-1 εντός έδρας για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 12′, ισοφαρίστηκε με πέναλτι στο φινάλε του ημιχρόνου (45+1′), αλλά με αυτογκόλ ανέκτησε το προβάδισμά της στο 90′. Έχασε και πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα (90+5′).

Οι καθυστερήσεις δείχνουν να ταιριάζουν στην Οτελούλ το τελευταίο δεκαήμερο. Με γκολ στον έξτρα χρόνο, κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη απέναντι στην σημερινή της αντίπαλο για τα ημιτελικά του κυπέλλου, με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό. Εκεί, θα αντιμετωπίσει την Χιουνεντοάρα (Β’).

Βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, αφού τρέχει αήττητο επτά αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις (5-2-0), ενώ έχει απόψε την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή των πλέι άουτ σε περίπτωση νίκης, αφού η Χέρμανσταντ αναδείχθηκε ισόπαλη στο δικό της παιχνίδι. Πάντα στα πιτς οι Λόβριτς και Μποζοάντσα.

Οτελούλ Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΤΕΑ ΚΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Η ήττα στον ημιτελικό κυπέλλου από την σημερινή της αντίπαλο με 2-1, την περασμένη Τετάρτη.

Μεγάλη απογοήτευση υπάρχει στις τάξεις της Ουνιβερσιτατέα Κλουζ, αφού έμεινε εκτός τελικού κυπέλλου με οδυνηρό τρόπο απέναντι στην Οτελούλ. Το γκολ που έκρινε την πρόκριση βασίστηκε σε μια άτυχη στιγμή και ένα αυτογκόλ που πέτυχε ο Τσιπτσίου. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Σαμπάου, ο οποίος με την σειρά του ζήτησε από τους παίκτες του να βγάλουν αντίδραση στο σημερινό παιχνίδι.

Θέλει να πάρει άμεσα εκδίκηση από τον αποκλεισμό στο κύπελλο, ωστόσο η παράδοση δεν είναι με το μέρος της. Εξέτισε και επιστρέφει ο Πιτιάν, όχι όμως και ο Μιτρέα, που παραμένει στο ποινολόγιο.