*Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Λαβάλ – Οσέρ 1-3

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΟΣΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Ροντέ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 56′, ενώ το αυτογκόλ του Ακπά στο 80′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται στο πρωτάθλημα η Οσέρ, μετά και το εκτός 4-3 από την Κεβιγί. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κριστόφ Πελισιέ φιλοξενήθηκε από τη Ροντέ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Δεν έπεισε σε γενικές γραμμές με την παρουσία της, παρότι είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο και έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ανοίχτηκε στην πορεία για να ισοφαρίσει, δεν το έκανε όμως και σε μια κόντρα επίθεση το “πλήρωσε” με δεύτερο τέρμα.

Παρά τη νέα της αυτή απώλεια, διατηρείται στην κορυφή της κατάταξης και στο +3 από τη δεύτερη Ανζέ, πέντε αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας. Εντός έδρας όμως “τρέχει” αήττητο δέκα αγώνων, με 7/10 νίκες. Εξέτισε ο Γκιντεόν Μενσά, ενώ αυτή τη φορά θα μείνει εκτός ο τιμωρημένος Ισά Σουμαρέ.

Οσέρ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΑΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Πο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο τρίτο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 32′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 65′.

Δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης για πέμπτο σερί ματς η Λαβάλ. Για την ακρίβεια, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Φραπολί φιλοξενήθηκε από την Πο, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 3-0. Για μια ακόμη φορά προβλημάτισε με την εμφάνιση της και “πλήρωσε” την κακή αμυντική της λειτουργία και τα κενά εκεί. Στην καλύτερη στιγμή της είχε δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο.

Τέταρτη ήττα σε αυτό το σερί που έχει φτιάξει, οπότε και υποχώρησε στην κατάταξη και βγήκε εκτός των πλέι οφ, μένοντας στο -1 από την πεντάδα. Ηττήθηκε μια φορά στις επτά πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη από τρεις νίκες και ισοπαλίες. Επιστροφή στην αποστολή για τον αμυντικός Γιοάν Ταβάρες.