2η αγωνιστική

*Αήττητη η Οσέρ σε εννέα συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο την Αμιάν, μετρώντας επτά νίκες και δυο ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΟΣΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-4 επί της Βαλενσιέν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 18′ με τον Ουσμάν Καμαρά και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση τέσσερα λεπτά αργότερα, στην πορεία βρήκε ακόμη τρεις φορές δίχτυα με τους Ουσμάν Καμαρά (61′) και Χέιν (70′, 79′).

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Οσέρ, στην προσπάθεια της για επιστροφή στη μεγάλη κατηγορία. Στην πρεμιέρα, η ομάδα του Κριστόφ Πελισιέ φιλοξενήθηκε από τη Βαλενσιέν, στην έδρα της οποίας επικράτησε με το εντυπωσιακό 1-4. Αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, δεχόμενη άμεσα την ισοφάριση στο προβάδισμα που πήρε, μετά την ανάπαυλα ήταν με διαφορά ανώτερη και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Στόχος τώρα είναι το 2/2, από τη στιγμή που αγωνίζεται και μπροστά στο κοινό της. Μεσοβδόμαδα, ανακοίνωσε την απόκτηση του αμυντικού μέσου Ασανέ Ντιουσέ, που μέχρι πρότινος αγωνιζόταν στον ΟΦΗ. Βρίσκεται κανονικά στην αποστολή για το αποψινό ματς.

Οσέρ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΜΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Κεβιγί, για το πρωτάθλημα. Ο Τουό σημείωσε το μοναδικό τέρμα στις καθυστερήσεις.

Νικηφόρα ωστόσο ξεκίνησε και η Αμιάν στο φετινό πρωτάθλημα. Για την πρώτη αγωνιστική, η ομάδα του Ομάρ Νταφ υποδέχθηκε την Κεβιγί, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Κακό ποιοτικά το μεταξύ τους, καθώς αμφότερες είχαν περισσότερο το νου τους στα μετόπισθεν και δεν απείλησαν ιδιαίτερα. Παρόλα αυτά, η ίδια “έκλεψε” το τρίποντο στο φινάλε.

Γνωρίζει ότι για να πετύχει τους στόχους της, θα πρέπει να δείξει πολύ πιο απαιτητική και γι’ αυτό καλείται να βρει άμεσα λύσεις στο παιχνίδι της. Ενδεκάδα που κερδίζει δεν αλλάζει ωστόσο, οπότε και δεν αναμένονται αλλαγές απόψε.