*Ημιτελικά του Κυπέλλου Τσεχίας. Μονός αγώνας, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

*7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*Αήττητο εννιά αγώνων τρέχει η Σπάρτα Πράγας απέναντι στην Οπάβα (0-1-8).

ΟΠΑΒΑ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Σλάβια Χανάτσκα εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Προηγήθηκε στο σκορ στο 58′, αλλά δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+5′).

Αδυνατεί να βρει σταθερότητα η Οπάβα και δεν μπορεί με τίποτα να χτίσει σερί και να ανέβει στην βαθμολογία. Παραμένει χωρίς νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια (0-2-1) και βρίσκεται πιο κοντά στις θέσεις του υποβιβασμού, παρά σε εκείνες της ανόδου. Την πάτησε στο εντός με την Σλάβια Χανάτσακα και δέχτηκε γκολ ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να πάει στον ιστορικό ημιτελικό απέναντι στην Σπάρτα, με κακή ψυχολογία. Δεν έχουν αναφερθεί αγωνιστικά προβλήματα.

Οπάβα Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε δύσκολα την Σέσκε με 0-1 εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Μπιρμάνσεβιτς στο 17′.

Τί κι’ αν αντιμετώπιζε την ουραγό της βαθμολογίας; Η Σπάρτα Πράγας τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Σέσκε και παρότι προηγήθηκε νωρίς, δεν μπόρεσε να βγάλει πολλές φάσεις στην συνέχεια, ενώ μάλιστα η γηπεδούχος έφτασε πολύ κοντά στο να ισοφαρίσει στην επανάληψη. Παραμένει πάντως σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +1 από την Σλάβια Πράγας, βαδίζει ολοταχώς για νταμπλ, το εμπόδιο της Οπάβα δεν είναι υψηλό και άπαντες θέλουν την πρόκριση στον τελικό. Παραμένουν τραυματίες οι Πάβελκα, Βιντχάιμ και Σέβτσι, ενώ αμφίβολος δίνεται ο Κάραμπετς. Εξέτισε ο Πρεσιάδο.