* 2η αγωνιστική

* Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο «Městských sadech» του Μπρνο, περίπου 170 χλμ. μακριά από τη φυσική έδρα της Οπάβα η οποία βρίσκεται υπό ανακατασκευή.

ΟΠΑΒΑ

Τον τίτλο του αουτσάιντερ επιβεβαίωσε την προηγούμενη βδομάδα η Οπάβα, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Σπάρτα Πράγας για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 73’ με το γκολ του Κανγκά. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Σβόζιλ, έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’. Σήμερα, το συγκρότημα του Ρόμαν Σκουχράβι υποδέχεται στην έδρα του την Ζλιν, κόντρα στην οποία αγνοεί τη νίκη στις οχτώ τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δύο ισοπαλίες, έξι ήττες).

Η τελευταία φορά που πανηγύρισε το «τρίποντο» απέναντί της χρονολογείται πριν από τέσσερα χρόνια, και πιο συγκεκριμένα την 1η Νοεμβρίου του 2014 (3-1). «Δεν μπορούμε να αγωνιστούμε ακόμα στο γήπεδό μας, την Παρασκευή (27/7) προπονηθήκαμε στο “Městských sadech” και πήραμε μία γεύση από τον αγωνιστικό χώρο αυτού», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Οπάβα.

Προηγούμενο ματς: Η Οπάβα γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Σλάβια Πράγας για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Οπάβα γνώρισε την ήττα στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Sportingbet)

Το Οπάβα – Ζλιν παίζει στην Sportingbet
sportingbet-logo

ΖΛΙΝ

Τρομερά ψυχικά αποθέματα και θέληση έδειξε η Ζλιν την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο τη Μλάντα Μπόλεσλαβ, της οποίας επικράτησε εντός έδρας με 3-2 για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0! Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, σκοράροντας με τον Ματεγιόφσκι μόλις στο 7’. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 64’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κομλιτσένκο. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τον Γκάγιτς, προτού ο Ματέγιοφ ισοφαρίσει σε 2-2 στο 80’.

Την ολική ανατροπή, και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα, διαμόρφωσε ο Μπεγκέλ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Κόντρα στην Οπάβα το συγκρότημα του Μίχαλ Μπίλεκ θα έχει και την παράδοση με το μέρος του, καθώς στις οχτώ τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε με αυτήν σημείωσε έξι νίκες και δύο ισοπαλίες. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη του χρονολογείται στις 17 Μαΐου του 2017 (1-0).

Προηγούμενο ματς: Η Ζλιν επικράτησε εντός έδρας με 3-2 της Μλάντα Μπόλεσλαβ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Ζλιν πανηγύρισε τη νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.