13η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου πρόσφατα 6 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Β’ Γύρος: Μπόντο/Γκλιμτ – Οντ 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΟΝΤ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-1 από τη Χάουγκεσουντ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 27’ ο Σόλχολμ σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων, όμως στο 41’ ο Ντζιέ ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 80’ ο Σαμούελσεν με κεφαλιά ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους γηπεδούχους.

Η Οντ δε μπόρεσε να δώσει συνέχεια στο σερί της στο πρωτάθλημα, έχασε στις λεπτομέρειες στην έδρα της Χάουγκεσουντ (2-1), με τους γηπεδούχους να κάνουν ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στα τελευταία πέντε ματς για το συγκρότημα του Γιόχανσεν, μετρά επίσης, δύο νίκες και μία ισοπαλία. Βρίσκεται οριακά στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, θέλει κάτι καλύτερο από το να μην κινδυνέψει. Πουλήθηκε ο μέσος Βάλεμ στη Σλάβια Πράγας, αντί 1.5 εκατομμυρίων ευρώ, έφερε πίσω ομάδα τον Σίβερ Ος από τη Σκάιντ. Όσον αφορά την αποστολή, είναι αμφίβολος ο Ινιεμπρίγκτσεν.

Οντ Στατιστικά

*7/10 παιχνίδια εληξαν είχαν goal/goal

*6/10 αναμετρήσεις έληξαν με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 2/5 ματς εντός έδρας

ΜΠΟΝΤΟ/ΓΚΛΙΜΤ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Μόλντε, για το πρωτάθλημα. Στο 18’ αποβλήθηκε ο κίπερ Κάλστρεμ για τη Μόλντε, όμως στο 24’ και στο 35’ ο Μπρινίλντσεν σκόραρε στην κόντρα για το 0-2 του ημιχρόνου. Στο 66’ ο Φαρίς μείωσε με κεφαλιά σε 1-2, στο 90+3’ ο Σάλτνες ισοφάρισε για τη Μπόντο/Γκλιμτ.

Η Μπόντο/Γκλιμτ έσωσε ξανά την παρτίδα στο φινάλε ενός αγώνα, καθώς πήρε το βαθμό της ισοπαλίας εναντίον της Μόλντε (2-2) εντός έδρας. Παρότι έπαιζε από νωρίς με αριθμητικό πλεονέκτημα, βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά στο ημίχρονο. Αντεπιτέθηκε με ό,τι είχε στο δεύτερο ημίχρονο, είχε δοκάρια, σπουδαίες ευκαιρίες και εν τέλει κατάφερε να μη χάσει. Κάτι αντίστοιχο, αλλά με ολική ανατροπή έκανε στο ματς Κυπέλλου εναντίον της Τρόμσο (3-2), με δύο γκολ στις καθυστερήσεις και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά, όπου θα παίξει με τη ΧαμΚαμ. Στην Κλαμπ Μπριζ με 8 εκατομμύρια ευρώ ο μέσος Βέτλεσεν. Πήρε τον Ντάνιελ Μπάσι από την Τρόμσο και της παραχώρησε τον Λάσε Νόρντος. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι εκτός ο Βεμπανγκόμο, Έσπεγιορντ, Βέτι.