*Προημιτελική φάση στο κύπελλο Κύπρου. Πρόκειται για μονή αναμέτρηση και σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εάν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρωτάθλημα: Ομόνοια – ΑΕ Ζακακίου 3-3, ΑΕ Ζακακίου – Ομόνοια 0-0

ΟΜΟΝΟΙΑ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί του Άρη Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Μπέζους (πεν. 29′) και Σεμέδο (35′), δεχόμενη απλά τη μείωση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Από ένα αήττητο σερί πέντε αγώνων προέρχεται η Ομόνοια, με τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία. Την περασμένη Κυριακή και στο ντεμπούτο του Γιάννη Αναστασίου φιλοξενήθηκε από τον Άρη Λεμεσού, για τα πλέι οφ, στην έδρα του οποίου επικράτησε με 1-2.

Παρότι δέχθηκε αρκετή πίεση στο ξεκίνημα του αγώνα, σταδιακά ισορρόπησε την κατάσταση και λίγο μετά το μισάωρο κέρδισε πέναλτι, με το οποίο προηγήθηκε στο σκορ. Γεγονός που την έδωσε ψυχολογία και λίγο αργότερα σκόραρε και πάλι, με διπλή προσπάθεια του Σεμέδο, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Δέχθηκε τη μείωση στο φινάλε του ημιχρόνου και παρότι είχε περισσότερο παθητικό ρόλο με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, κατάφερε να αποφύγει τα χειρότερα.

Δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και το εντός 1-0 επί του Οθέλλου, οπότε και είναι μόνη τέταρτη, στο -8 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Επικράτησε στα 8/9 τελευταία εντός της, στα οποία είχε και μια ήττα (1-2 από την Πάφο). Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου, απέκλεισε με 3-0 τον Διγενή Ύψωνα.

Ομόνοια Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια.

*Over 2.5 τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΕ ΖΑΚΑΚΙΟΥ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την ΑΕ Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 20′ με τον Χατζηβασίλη, έμεινε με δέκα παίκτες στο 76ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Ελευθερίου, δεχόμενη την ανατροπή στην πορεία (77′, 81′).

Σερί οκτώ αναμετρήσεων χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις “τρέχει” από την πλευρά της η ΑΕ Ζακακίου, έχοντας από τέσσερις ισοπαλίες και ήττες. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Τζέισον Πάντσεον φιλοξενήθηκε από την ΑΕ Λεμεσού, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1, στην πρεμιέρα των πλέι άουτ.

Αν και ήταν αυτή που προηγήθηκε από νωρίς στα μέσα περίπου του ημιχρόνου, στην πορεία έπαιξε πιο συντηρητικά, θέλοντας να διασφαλίσει το θετικό αποτέλεσμα. Δέχθηκε αρκετή πίεση, γλίτωσε χάρη στο δοκάρι στο 66′ και δέκα λεπτά αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες. Γεγονός που “πλήρωσε” με το χειρότερο τρόπο, δεχόμενη πολύ γρήγορα την ανατροπή.

Τρίτη διαδοχική ήττα, μετά και από εκείνες κόντρα σε Καρμιώτισσα (1-2 εντός) και Ανόρθωση (0-2 εντός), φτάνοντας παράλληλα τα 22 σερί ματς πρωταθλήματος χωρίς τρίποντο. Αρκετά χαμηλά στην κατάταξη, με 16 βαθμούς, δίνοντας μάχη για την παραμονή. Αγνοεί το διπλό από τα μέσα του Σεπτεμβρίου. Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου, άφησε εκτός την ΠΑΕΕΚ, της οποίας επικράτησε με 4-2.